Od soboty zaostrzone rygory. Przemyśl na żółto.

6 sierpnia 2020

Przemyśl i powiat przemyski są na liście powiatów, w których  najprawdopodobniej dojdzie do zaostrzenia rygorów epidemiologicznych. Wynika to ze sporej zapadalności na COVID-19 w przeliczeniu na każde 10 tysięcy mieszkańców. Nowe nakazy dla Przemyśla wejdą w życie najpewniej od najbliższej soboty.  

W wybranych przez ministerstwo powiatach zostaną wprowadzone obostrzenia, które dotkną targów, kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel i transportu. Spodziewać się można nałożenia obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych, a także bardziej restrykcyjnego egzekwowania tego obowiązku.

Od 1 września, by móc oddychać pełną piersią w miejscach publicznych, konieczne będzie uzyskanie zaświadczenia od lekarza o problemach zdrowotnych, które wykluczają używanie maseczki. 

Równocześnie minister zdrowia zaznaczył, że COVID-19 jest na tyle nową chorobą, iż wiedza na jej temat jest płynna, a teorie medyczne mogą się jeszcze nie raz zmienić. Tym samym niewykluczone jest popełnianie błędów w zwalczaniu pandemii, ale konieczny jest zdrowy rozsądek.

Nawet na temat chorób, które znamy od lat mamy różne zdania ekspertów. Na temat COVID-u będziemy słyszeć nowe teorie, a stare okażą się fałszywymi tropami. Musimy zdać się na dużą dozę zdrowego rozsądku

–  minister zdrowia.

Coraz większe są obawy przed nawrotem epidemii i drugim lockdownem gospodarki. Branżą najbardziej zagrożoną nowymi obostrzeniami jest szeroko rozumiana turystyka i hotelarstwo. Już dziś, mimo poluzowań, właściciele hoteli narzekają na praktyki serwisów rezerwacyjnych, które niespodziewanie odwołują rezerwacje miejsc noclegowych.