Od soboty bez maseczek w przestrzeni publicznej

27 maja 2020

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele rządu podali szczegóły związane z IV etapem znoszenia restrykcji związanych z epidemią koronawirusa:

  • od 30 maja (sobota) następuje zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, jeżeli zachowany jest dystans społeczny. Zalecane jest jednak noszenie maseczek w przypadku, gdy osoby idą obok siebie. W sklepie, środkach komunikacji, kościołach i kinach wciąż będą one obowiązkowe.
  • Rząd ponownie dopuszcza od 30 maja możliwość zgromadzeń do 150 osób. W tym przypadku nadal obowiązkowe jest  zasłanianie nosa i ust lub utrzymywanie dystansu 2 metrów.
  • Od 6 czerwca (sobota) możliwa jest organizacja wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób. Goście nie muszą nosić maseczek.
  • Od 6 czerwca ponownie zostają otwarte kina, teatry, opery, filharmonie, baseny, siłownie, parki rozrywki, kluby fitness, możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.
  • Od soboty 30 maja znikają ograniczenia w handlu. Nie będą obowiązywały już limity klientów w sklepach, restauracjach, kawiarniach i barach.
  • Wicepremier P. Gliński mówił o „odmrożeniu” kin i teatrów pod trzema warunkami: nie jest to obowiązek, a możliwość, widownie będą mogły być wypełnione maksymalnie w 50%, konieczne jest zakrywanie ust i nosa. Podał też, że koncerty plenerowe do 150 osób również będą mogły się odbywać.

Minister zdrowia Ł. Szumowski zaznaczył podczas dzisiejszej konferencji: 

Ogromna większość Polski ma już tendencję spadkową w przebiegu epidemii. Jeszcze trzy województwa tego nie osiągnęły: śląskie, łódzkie i wielkopolskie. (…) To nie oznacza końca epidemii, że się skończyła. Mogą się pojawiać ogniska, dlatego ten dystans społeczny lub maseczka. 

 

 

Zdjęcie wyróżniające – canva.com