Od dziś można jeździć nowym odcinkiem obwodnicy Przemyśla. Droga powstawała w dużych bólach

3 kwietnia 2015

Początkowo druga część powstającej obwodnicy Przemyśla miała zostać oddana do użytku w połowie stycznia, jednak ze względu na zakres wykonanych prac, warunki pogodowe oraz wykonywane poprawki, termin ten uległ przesunięciu. Ostatecznie Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozytywną decyzję o dopuszczeniu do użytkowania drogi. Od godziny 15.00 dnia dzisiejszego kierowcy mogą korzystać z nowego odcinka obwodnicy.

Inwestycja dotycząca budowy drugiej części obwodnicy Przemyśla miała zostać zakończona na przełomie roku 2014/2015, jednak już w pierwszych dniach stycznia wiadomo było, że tak się nie stanie. Do dziś z drogi wciąż nie można było korzystać. A dokładniej rzecz biorąc nie można oficjalnie, bo nie brakowało kierowców, którzy skracali sobie drogę np. ul.Topolowej na ul. Sielecką. Na skrzyżowaniach poznikały bowiem barykady uniemożliwiające przejazd, nie było też znaków zabraniających wjazd na obwodnicę.

Wschodnia część obwodnicy od jakiegoś czasu wyglądała na gotową, ale jeszcze przed oddaniem do użytku, fragmenty jej odcinka były naprawiane, a dokładniej mówiąc kładzione od nowa. Jaka więc jest pewność, że sytuacja nie powtórzy się oraz jaka będzie wytrzymałość jezdni? Na te pytania odpowiedział nam rzecznik UM Witold Wołczyk – Wymiana ostatniej, ścieralnej warstwy drogi na trzech odcinkach, wynikała z tego, że nie została ona wykonana zgodnie z wymogami – każdy etap prac jest badany i akceptowany przez samego wykonawcę i inżyniera kontraktu. Nie ma niebezpieczeństwa, że sytuacja się powtórzy na innych odcinkach drogi, ponieważ zostały one już odebrane.

Budowie obwodnicy towarzyszyły także problemy z wykonawcą. Kilka tygodni temu właściciel oraz pracownicy jednej z firm wykonujących prace podwykonawcze protestowali przeciwko nierozliczeniu się głównego realizatora budowy firmy Pol – Aqua. Jak się okazało, spółka była winna 300 tysięcy protestującej firmie.

Kontrakt dotyczący tej inwestycji wyniósł prawie 102 mln zł, 85 mln zł, to dofinansowanie z programów unijnych w ramach Rozwoju Polski Wschodniej, 6,5 mln zł z ministerstwa finansów oraz wkład własny Miasta.

Anna Fortuna