„Ocalić od zapomnienia” – Podkarpacie dla Niepodległej [galeria zdjęć]

14 listopada 2018

Z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury zorganizowała cykl wydarzeń o charakterze edukacyjno-kulturalnym, tworzących jedną spójną całość „PODKARPACIE DLA NIEPODLEGŁEJ”.

W początkowej części przedstawiony został krótki spektakl historyczna „Ocalić od zapomnienia”. Scenariusz do scenki napisał Jerzy Machowski, a w przedstawieniu wystąpiła sanocka młodzież pod czujnym i wymagającym okiem cenionego lokalnego reżysera – Sławomira Woźniaka.

Po spektaklu odbyła się część główna, czyli koncert orkiestry kameralnej, która pozwoliła na godne, wzruszające i majestatyczne uczczenie obchodzonego święta. Za oprawę muzyczną odpowiedzialna była Accademia dell’arco Chamber Orchestra z Bydgoszczy pod dyrekcją Pawła Radzińskiego, wraz z pianistką i skrzypkiem.

W trakcie koncertu konferansjer przedstawiał historię regionu oraz wydarzeń jakie przyczyniły się do działań na rzecz odzyskania niepodległości na terenie Bieszczad, pokazując odbiorcom, że również tutaj walczono o wolność Polski na różne sposoby.
Oprócz efektu muzykalnego odbiorca przez cały czas miał możliwość oglądania wyświetlanej prezentacji, w której dzięki współpracy z Sanockim Muzeum Historycznym pojawiały się zdjęcia ukazujące nasz region z dawnych lat oraz zdjęcia cudownych ludzi, którzy podzielili się swoimi prywatnymi fotografiami.

Trasa obejmowała 6 miejscowości podkarpackich: Łańcut, Krosno, Sanok, Rymanów, Przemyśl, Ustrzyki Dolne.

Fot. i tekst Tomasz Beliński/Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

no images were found