Obrazy przemyskiej malarki na międzynarodowej wystawie o I Wojnie Światowej [galeria zdjęć]
W dniu 10.marca br. w Centrum Kultury „Autosan” w Sanoku, wernisażem rozpoczęła się międzynarodowa wystawa dzieł artystów węgierskich, słowackich i polskich z okazji setnej rocznicy I Wojny Światowej. Inicjatorem wystawy pod tytułem „I naród dokonał napaści na naród” jest istniejąca od ponad 30 lat węgierska Fundacja Krajczros, która zajmuje się działalnością publiczną i kulturalną. Jej głównym zadaniem jest opieka nad cmentarzami i pomnikami I Wojny Światowej.
Organizatorzy pragną nie dopuścić do zapomnienia o wydarzeniach sprzed stu lat, o ludziach, którzy oddali życie za wolność i pokój, dlatego zorganizowano wystawę dzieł malarzy, upamiętniającą to wydarzenie, mając na uwadze współczesne pokolenie.
Po raz pierwszy wystawę zorganizowano w węgierskim Szekesfehervare 18 lipca 2014 r. Brało w niej udział dwudziestu autorów z sześćdziesięcioma pracami. Data ta upamiętnia powstanie miejscowego 17 Węgierskiego Królewskiego Pułku Obrony Krajowej. Organizatorzy projektu po wystawie w Fehervare chcieli by do 2018 roku wystawa ta krążyła po miastach w kraju i za granicą, przedstawiając osoby pozytywne i negatywne, bohaterów bez imion, którzy brali udział na wszystkich frontach Wielkiej Wojny.
Na potrzeby tej wystawy artyści pochodzący z Węgier, Słowacji i Polski ofiarowali swoje prace bezpłatnie.Prace te po zakończeniu projektu w 2018 roku zostaną przekazane muzeum, kościołom, wojennym organizacjom, czy też szkołom, które przyczyniły się do rekonstrukcji wojennych cmentarzy. Jest to spłacenie długu naszym dziadom i pradziadom, którzy zginęli na polu walki. Portrety generałów Hermanna Kusmanka oraz Jordana Rozwadowskiego, namalowała przemyska malarka Ewa Wolak.
Narody Europy , pouczone tragicznymi wydarzeniami wspólnie parząc w przyszłość mogą wyciągnąć z nich naukę dla przyszłych pokoleń, że „pokój nawet niesprawiedliwy, jest pożyteczniejszy niż najsprawiedliwsza wojna„ (Cyceron).
W wernisażu ze strony Węgier uczestniczyło pięciu przedstawicieli fundacji, w imieniu których Istvan Nemeth serdecznie podziękował osobom, które ofiarowały swoje obrazy w tak szczytnym celu. Prac i darczyńców ciągle przybywa a kolekcja stale się powiększa. Obecnie liczy już 100 obrazów.
Wystawa z Sanoka powędruje do Oradea w Rumunii a 27 maja br. odbędzie się kolejny wernisaż w Galerii Andrzeja Smolaka w Sninie na Słowacji.
Dalsze plany wędrówki kolekcji to Włochy.
no images were found