Obchody z okazji 20 rocznicy poświęcenia cmentarza żołnierzy niemieckich w Przemyślu

8 września 2015

W Przemyślu, na cmentarzu żołnierzy niemieckich odbyły się obchody z okazji 20 rocznicy poświęcenia tego miejsca. Uczestniczyło w nich prawie 100 przedstawicieli z Niemiec.

W miniony piątek, delegacja prawie 100 osób z Niemiec uczestniczyła w obchodach 20 -rocznicy poświęcenia cmentarza żołnierzy niemieckich – ofiar II wojny światowej – w Przemyślu. W miejscu tym pochowanych jest około 5 tys. żołnierzy.

Przed rozpoczęciem głównych uroczystości delegacje oddając hołd wszystim ofiarom II wojny światowej złożyły wieńce na kwaterze żołnierzy polskicj poległych w 1939 r.

W piątkowych obchodach prezydenta Przemyśla reprezentował Sekretarz Miasta Dariusz Łapa, który w swoim przemówieniu mówił 20 lat temu poświęcenie cmentarza żołnierzy niemieckich poległych w II wojnie światowej otworzyło nowy rozdział w polsko-niemieckich kontaktach. Dzisiaj dla nas zgromadzonych nad ich mogiłami są najdobitniejszym dowodem tego jak długą drogę przeszliśmy wspólnie w ciągu ponad tych 70 lat jak i wielką wartość ma pokój.

Obchody zorganizował Niemiecki Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi.

 

 

fot. UM