Obchody rocznicy wojny obronnej w 1939 r

5 września 2014

W dniu 14 września w Borownicy, gm.Bircza, odbędą się uroczyste obchody 75 rocznicy wojny obronnej w 1939 r. Patronat nad uroczystością objął Przewodniczący Podkarpackiej Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wójt Gminy Bircza, Rada Gminy w Birczy oraz Zarząd Wojewódzkiego ZŻWP w Rzeszowie zapraszają na obchody 75 rocznicy wojny obronnej w 1939 r, które odbędą się 14 września w Borownicy. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 9.30 przy krzyżu nad „Czarnym Potokiem”. Następnie o godzinie 11 przy pomniku pomordowanych mieszkańców Borownicy zostaną wręczone odznaczenia, wystąpią zaproszeni goście, a po modlitwie za pomordowanych złożone zostaną wieńce. O godzinie 12.oo w kościele parafialnym zostanie odprawiona uroczysta msza św. Na koniec o godzinie 14.30 odbędzie się biwak z udziałem Orkiestry Dętej.

W dniu 12 września 1939 r 17 Pułk Piechoty Ziemi Rzeszowskiej zajął Borownicę, wypierając z niej żołnierzy Drugiej Dywizji Górskiej. Jednak Niemcom po otrzymaniu posiłków udało się otoczyć 17 pułk i rozbić go. W wyniku czego część żółnierzy rozproszyła się, a część dostała się do niewoli. W walkach tych wzięła też udział 2 Kompania „Sławsko” Pułku KOP „Karpaty I” tracąc w nich 60 % swoich żołnierzy.

21 kwietnia 1945 r w odwecie za zamordowanie ukraińskich mieszkańców Pawłokomy dokonano ataku na Borownicę, zginęło wówczas jej 70 mieszkańców.