Obchody Obrony Birczy przed UPA

28 października 2014

W ubiegłą niedzielę odbyły się obchody związane z 69 Rocznicą Obrony Birczy przez mieszkańców i Żołnierzy IX Dywizji Piechoty przed UPA.

W niedzielę, 26 października z udziałem pocztów sztandarowych odbyły się obchody 69 Rocznicy Obrony Birczy przez mieszkańców i Żołnierzy IX Dywizji Piechoty przed UPA. W tym dniu na cmentarzu komunalnym w Birczy wystawiono warty honorowe przy grobach poległych i zamordowanych oraz przy obelisku, a także złożono kwiaty i zapalono znicze.

Uroczystości rozpoczęła msza święta. Po niej przy pomniku w Rynku wszystkich przybyłych przywitał w imieniu Gospodarza Gminy Bircza Andrzej Atamańczuk. Następnie Artur Brożyniak z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie przybliżył historię obrony Birczy przed UPA.

W swoim przemówieniu Wójt Gminy Bircza Józef Żydownik podkreślił, jak ważna jest historia tamtych czasów oraz dodał Jako Wójt Gminy Bircza wybaczam oprawcom wszystkie krzywdy i mordy na ludności polskiej, nie czuję do nich nienawiści, ale oczekuję od narodu ukraińskiego słów przepraszamy i prosimy o wybaczenie.

Po Apelu Pamięci Żołnierze 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oddali Salwy Honorowe.

Po głównych uroczystościach obejrzano pokaz w wykonaniu Polskiego Systemu Walki Wręcz „HALLER” z Warszawy.

W wydarzeniu tym wziął również udział prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak.