Nowy szef Związku Ukraińców w Polsce

2 kwietnia 2021

Związek Ukraińców w Polsce ma nowego szefa. Ta organizacja, aktywna także w Przemyślu, wyłoniła Mirosława Skórkę na swojego nowego prezesa na 8 Kongresie ZUwP.  Skórka był jedynym kandydatem na to stanowisko.

Skórka zastąpił Piotra Tymę, który obowiązki sprawował przez ostatnie 15 lat. Tyma zapowiadał już dwa lata temu, że nie będzie ubiegał się o fotel prezesa. Wśród powodów swojej decyzji wymienił  tzw. hejt kierowany w jego stronę. Jednakże, Piotr Tyma pozostaje w kierownictwie Związku i zaznacza, że organizacja musi reprezentować nie tylko mniejszość ukraińską w Polsce, ale także Ukraińców, którzy przybyli nad Wisłę w ostatnich latach. 

Mirosław Skórka (rocznik 1963) z wykształcenia jest filozofem. Pochodzi z ukraińskiej rodziny wysiedlonej w okolice Kołobrzegu w ramach akcji Wisła. Od 1982 członek Zakonu Ojców Bazylianów w Polsce. Jest absolwentem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. W latach 1992 -1997 studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie zajmował się filozofią antyczną.

Pracował w Fundacji Instytut Studiów Wschodnich i  Forum Ekonomiczne w Krynicy, jako osoba odpowiedzialna za współpracę z Niemcami, Austrią, Włochami i Ukrainą.  Był organizatorem konferencji międzynarodowych m.in. w Kijowie, Berlinie, Pradze, Budapeszcie, Bukareszcie i Rzymie.

Od 2013 roku dyrektor Programu Study Tours to Poland Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności zarządzanej obecnie przez Fundację Liderzy Przemian. Członek Zarządu Fundacji Liderzy Przemian. Współinicjator odrodzenia w Polsce Ukraińskiej Organizacji Skautowej Płast.

Skórka przedstawił zarys swojej prezesury. -Musimy kontynuować pracę organizacji, która działa od lat i która będzie w stanie sprostać teraźniejszym wyzwaniom, przed którymi stoi dziś ukraińska społeczność w Polsce. Trzeba je przemyśleć i wyciągnąć wnioski, aby zaproponować konkretne rozwiązania. Ale jeśli wszyscy razem włączymy się do tej pracy – to chcę przewodzić takiemu zespołowi- powiedział.

Nadzieje ze Skórką wiąże m.in. Igor Horków z przemyskiego ZUwP. – Organizacją będzie kierować osoba z dużym doświadczeniem w działalności trzeciego sektora  tj. sektora pozarządowego, ze świeżym spojrzeniem, z bogatym doświadczeniem we współpracy międzynarodowej. To dobry wybór- stwierdził Horków.

 

 

red