Dzień ze znanymi literatami w Przemyślu
Sobota 14 czerwca minęła w Przemyślu przy spotkaniach i rozmowach z ludźmi kultury, pisarzami, ilustratorami, dziennikarzami, którzy przybyli do naszego miasta na VIII Bieszczadzkie Lato z Książką. Wydarzeniu towarzyszyły targi książki.
Spotkania czytelnicze odbywały się w przemyskim Urzędzie Miasta, Piwnicy Artystycznej Pod Niedźwiadkiem i na Zamku Kazimierzowskim.
Jako pierwsi ze swoimi czytelnikami spotkali się autorzy książek dla dzieci Barbara Kosmowska i Wojciech Widłak. „Pan Kuleczka” czy też „Wesoły Ryjek”, to bajki Wojciecha Widłaka, pisane z myślą o najmłodszych, ale również dorośli mogą się z nimi utożsamiać. „Pan Kuleczka” znajduje się na liście książek polecanych do czytania w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
O teatrze, planie filmowym, a także i zwyczajnym życiu z aktorką znaną m.in.: z „Klanu” Barbarą Bursztynowicz rozmawiał Piotr Dobrołęcki.
W Piwnicy Artystycznej Pod Niedźwiadkiem Marek Przybylik i Jerzy Iwaszkiewicz o „Innym punkcie widzenia” rozmawiali z Grzegorzem Miecugowem. Do rozmowy włączał się również siedzący wśród słuchaczy Jan Nowicki. Grzegorz Miecugow z wykształcenia filozof prowadzi program autorski, w którym przeprowadza rozmowy ze znanymi osobami świata nauki, kultury i sztuki. Program emitowany w telewizji TVN 24 pomimo najgorszego czasu antenowego -w nocy z niedzieli na poniedziałek- cieszy się dużą popularnością. W „Innym punkcie widzenia” nie pojawiają się politycy, bo jak twierdzi autor programu „(…) nie ma sensu rozmawiać, pytać, gdy wiadomo jakie padną odpowiedzi.” Grzegorz Miecugow podkreślił, że wydobycie z rozmówcy tego co ma do powiedzenia, wyciągnięcia tego co najważniejsze, zrobienia dobrego wywiadu wymaga kilku godzin rozmów. To rozmówca tak na prawdę kieruje rozmową, w trakcie której pytania same się tworzą. Jak do tej pory jedyną osobą, która odmówiła udziału w programie jest Ewa Damarczyk.
Znany przez starsze pokolenie z felietonów ukazujących się w „Życiu Warszawy”, a przez młodsze z programu tv „Szkło kontaktowe” Marek Przybylik opowiadał o „Dniu targowym. Tak kończył się PRL”. Rozmawiając z Jerzym Kisielewskim przypominał absurdy PRL-u.
Jerzy Kisielewski rozmawiał również z Jerzym Bralczykiem. Tematem ich dyskusji były „Smaczne słowa”.
O swoich książkach związanych z modą mówiła Hanna Bakuła i Krzysztof Łoszewski. Mężczyźni sięgając do książki Łoszewskiego będącej poradnikiem dla nich dowiedzą się w co się ubrać, a od jakich zestawów trzymać się z daleka, jak np.: łączenie skarpet z sandałami. Hanna Bakuła nawiązywała do książki „Wnuczkożonka, czyli jak utrzymać laskę” z humorem opowiadając o mężczyznach odmładzających się poprzez ubrania, a na wymianie kobiet na młodsze kończąc. Zwróciła również uwagę by tępić u mężczyzn wciąż widoczne tendencje do „przebierania się”.
Rozmowy o życiu z Karzyną Grocholą prowadził Tadeusz Górny. Autorka opowiadała o swoim pisarstwie, pierwszej powieści napisanej w wieku 12 lat i „Przegryźć dżdżownicę” pierwszej książce, która ujrzała światło dzienne. Zapytana skąd czerpie pomysły, Grochola odpowiedziała, że często inspiracją są dla niej sytuacje, które dzieją się tuż obok niej, historie opowiedziane przez znajomych, ale żadna z powieści nie jest jej autobiografią.
Największym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Janem Nowickim poprowadzone przez Jerzego Kisielewskiego. W sposób lekki i żartobliwy Nowicki opowiadał m.in.: o krakowskiej bohemie, wspominając aktorów z nią związanych.
W ramach tej imprezy, wydawcy z całej Polski na Rynku Starego Miasta zaprezentowali swoją ofertę biorąc udział w targach książki.
VIII Bieszczadzkie Lato Książką w Przemyślu zakończył koncert na Zamku Kazimierzowskim Oleny Lenko „Podwórko-Świat”.
Organizatorami wydarzenia było Wydawnictwo „BOSZ”, prezydent Przemyśla Robert Choma oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.