Nowi psi pomocnicy niebawem zasilą szeregi Służby Celnej

10 września 2015

Na przejściu granicznym w Korczowej trwa szkolenie psów, które niebawem rozpoczną służbę z celnikami. Obecnie na podkarpaciu w strukturach Służby Celnej pracuje 17 psów.

Na przejściu granicznym w Korczowej, psy wraz z przewodnikami ćwiczą jak wygląda praca w wykrywaniu wyrobów tytoniowych podczas kontroli pojazdów, zarówno osobowych jak i ciężarowych. Szkolenie jest prowadzone pod okiem eksperta z Ośrodka Szkoleniowego Służby Celnej w Kamionie.

Psy, które już wkrótce zakończą szkolenie i egzaminy rozpoczną pracę w Izbach Celnych w Olsztynie, Białymstoku, Białej Podlaskiej, Kielcach i Przemyślu.

W Polskiej Służbie Celnej pracuje obecnie 126 psów, z czego 98 specjalizuje się w wyszukiwaniu wyrobów tytoniowych, a pozostałe w wykrywaniu narkotyków. Na podkarpaciu takich psów jest 17.

Do Służby Celnej szkolone są przede wszystkim labradory, owczarki belgijskie i niemieckie.

W tym roku, na podkarpaciu wyszkolone psy wskazały 8 mln sztuk papierosów i blisko 900 kg tytoniu, a także dzięki ich pomocy celnicy wykryli ponad 17 kg środków odurzających, których wartość rynkowa sięga blisko 650 tys. zł.