Nowe zasady dofinansowywania użytkowania przemyskich miejskich obiektów sportowych

16/01/2019
1081 Views

W ubiegłym tygodniu w Urzędzie Miejskim zorganizowano konferencję prasową poświęconą funkcjonowaniu obiektów sportowych w Przemyślu. Podczas spotkania przedstawiono m.in. nowy sposób dofinansowywania użytkowania miejskich obiektów sportowych przez kluby i szkoły.

– Nasze obiekty sportowe są zabytkowe, a co się z tym też wiąże wymagają ciągłych, dużych nakładów finansowych, remontów bieżących i generalnych, które pozwoliłyby aby  funkcjonowały one dłużej i by mogły w nich działać kluby sportowe. – mówił podczas konferencji prasowej dyrektor POSiR Robert Kazimir.

Najstarszym obiektem jest hala sportowa, która funkcjonuje w dawnej ujeżdżalni. Cały kompleks przy ul.Mickiewicza, gdzie też mieścił się hotel, w tej chwili jest wyłączony z użytkowania ze względu na niespełnianie norm bezpieczeństwa. W ubiegłym roku miasto przygotowało projekt budowlany, na realizację którego poszukiwane są środki, potrzebna kwota jest liczona w milionach złotych. Utrzymanie funkcjonalności hali sportowej wymaga modernizacji oświetlenia i parkietu. Kompleks powinien zostać poddany także całkowitej termomodernizacji, która przełożyłaby się później na mniejsze wydatki na energię elektryczną i cieplną.

Swoim wiekiem może się też poszczycić kryta pływalnia, która została oddana do użytku w 1992 r., a jej technologia uzdatniania wody jest z początku lat 80. W 2014 r. w ramach budżetu obywatelskiego wymieniono główne okna na obiekcie i oświetlenie nad niecką, co przełożyło się na oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Niezbędnych nakładów wymaga w tej chwili system uzdatniania wody, jej podgrzewania.

– Mamy przygotowaną koncepcję modernizacji basenu, która wiąże się z nakładami minimum 2 mln zł i wyłączeniem na pół roku basenu z użytkowania. Niestety za chwilę będzie trzeba zmierzyć się z tym problemem. W tym roku planujemy wymienić też część sieci doprowadzającej wodę do niecki więc w lecie basen na pewno będzie dłużej nieczynny niż przerwa remontowa w MPEC. Musimy pewne rzeczy wymieniać elementami, nie stać nas na całość remontu. Ale częściami jesteśmy w stanie kilku lat tej starości zaradzić na tyle żeby mieć pewność, że basen będzie funkcjonował. – dodaje R.Kazimir.

Nie jest dobrze także w przypadku przemyskiego sztucznego lodowiska, które w roku ubiegłym uległo awarii, a naprawa okazała się nieopłacalna. Podobnie jak w poprzednim sezonie tak i w tym POSiR wypożyczył system chłodzenia.

Poza niezadowalającym stanem technicznym przemyskich obiektów sportowych, dopatrzeć się też można wiele nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu.

– Chcielibyśmy w przyszłości tak zorganizować pracę basenu żeby przez różnego rodzaju podmioty prywatne był w niedzielę wynajmowany maksymalnie do godz. 14. Mamy tylko jeden taki obiekt, a dostęp do niego jest ograniczony. – mówi radny Marcin Kowalski, przewodniczący Komisji Sportu RM – Z naszych informacji wynika, że basen może przestać działać w każdej chwili. Taki stan zastaliśmy po poprzedniej władzy, wszystkie obiekty zostały doprowadzone do ruiny. Będziemy starać się to naprawiać.

Pomiędzy Urzędem Miejskim, a Przemyskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji obowiązywało do tej pory porozumienie, na mocy którego miasto dofinansowywało użytkowanie przez kluby sportowe i szkoły z terenu Przemyśla obiektów POSiR. W związku z oszczędnościami zasady te mają ulec zmianie.

– Z naszych informacji wynika, że dochodziło do różnego rodzaju patologii. Mówimy temu stanowcze “nie”. Od dzieci, które należą do stowarzyszeń pobierano opłaty chociaż miały wstęp darmowy. Chcemy wprowadzić normalność korzystania z obiektów dla wszystkich, sprawiedliwie, a nie jak było do tej pory. – dodaje radny M.Kowalski.

Nowe zasady porozumienia między UM, a POSiR mają uzdrowić sytuację i nie ograniczać dostępu do obiektów sportowych.

– W tym przypadku np. z dofinansowaniem miejskim na basen będą mogły wchodzić tylko i wyłącznie szkoły z terenu miasta. Miasto będzie dofinansowywać 50 %. Pozostałe podmioty będą mogły korzystać na zasadzie pełnej odpłatności. Do tej pory UM przeznaczał 0,5 mln zł rocznie na korzystanie z basenu, hali i boiska. Obecnie na ten cel mamy kwotę 120 tys. zł. – wyjaśnia Janusz Łukasiewicz, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Rekreacji.

Obecnie trwają prace nad porozumieniem dotyczącym hali sportowej, z której korzystają kluby uczestniczące w rozgrywkach ligowych.

Już jutro odbędzie się w UM posiedzenie Komisji Sportu, w którym udział wezmą stowarzyszenia i kluby sportowe działające na terenie Przemyśla.

Inne wiadomości

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.
Wiadomości
577 views
Wiadomości
577 views

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.

adm - 16/02/2019

Jednym z ulubionych tematów internautów w Polsce są  tzw. „wrzutki” zdjęć jedzenia w publicznych szpitalach. Na podobny pomysł wpadł Dariusz…

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników
Wiadomości
569 views
Wiadomości
569 views

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników

adm - 16/02/2019

Otrzymaliśmy sygnał wraz ze zdjęciami od czytelnika dotyczący czystości chodników w ścisłym centrum miasta. Zdjęcia zostały wykonane w ostatnią niedzielę.…

Harrison Ford też tak zaczynał. Zostań statystą.
Wiadomości
1364 views
Wiadomości
1364 views

Harrison Ford też tak zaczynał. Zostań statystą.

adm - 15/02/2019

W Przemyślu odbędzie się casting na statystów do filmu „Ziuk. Młody Piłsudski’’, który jest realizowany przez telewizję publiczną. Producenci poszukują…