Czy nazwa komitetu wyborczego prezydenta miasta jest nielegalna? Prezes Regia Civitas – W żadnym wypadku

21 września 2014

W piątek przedstawiciele Kongresu Nowej Prawicy w Przemyślu Błażej Wilk i Maciej Dębicki zorganizowali konferencję, na której powiadomili o złożeniu do Państwowej Komisji Wyborczej pisma odnośnie  nielegalności kampanii wyborczej komitetu wyborców prezydenta Chomy.

Maciej Dębicki i Błażej Wilk jak zapewniają że wbrew słowom Roberta Chomy nie szukają haków wyborczych, a pismo przez nich skierowane do Państwowej Komisji Wyborczej zawiera nieprawidłowości jakich się dopatrzyli w komitecie wyborczym prezydenta.

Główny zarzut dotyczy faktu, iż rejestracja tego komitetu narusza kodeks wyborczy, albowiem prawo zabrania rejestracji komitetów wyborczych wyborców pod nazwą zarejestrowanych w sądzie stowarzyszeń.  W tym przypadku Komitet Wyborczy Wyborców Roberta Chomy „Regia Civitas i Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu” korzysta z nazw  zarejestrowanych w rejestrach sądowych  Stowarzyszenia Regia Civitas i Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu. Przemyscy prawicowcy dopatrują się tutaj zbyt dużej zbieżności w nazwach.

Kolejnym zarzutem Błażeja Wilka wobec Regii, jest agitacja w Urzędzie Miasta, a jak wiadomo istnieje zakaz prowadzenia kampanii wyborczej na terenie budynku samorządu. Tymczasem dwukrotnie prezydent Robert Choma wraz z członkami Regia Civitas zorganizował konferencje w Urzędzie Miejskim, które dotyczyły kampanii wyborczej i podczas których eksponowano również nazwę Regia Civitas.

Na argumenty działaczy Kongresu Nowej Prawicy odpowiada prezes Stowarzyszenia Regia Civitas Tomasz Kuźmiek – W tym tygodniu pełnomocnik wyborczy  pan Konrad Kotu zakończył wszystkie czynności prawne i w nazwie komitetu wyborczego nazw stowarzyszeń nie będzie, po to aby nie było problemu interpretacyjnego. Komisarz wyborczy, aby uniknąć problemu, w trakcie, kiedy ta kampania się nasili, zarejestrował komitet jako KWW Roberta Chomy. W nazwie komitetu nie będzie ani nazwy Stowarzyszenia Regia Civitas ani Towarzystwa Przyjaciół. Myślę że KWW Roberta Chomy jest na tyle czytelnym określeniem, że wszyscy ci, którzy chcą świadomie uczestniczyć w życiu politycznym naszego miasta, będą doskonale wiedzieli, że tak naprawdę jest to kandydat tych stowarzyszeń.

W tej sytuacji bezpodstawny staje się drugi zarzut KNP o agitacji wyborczej na konferencjach prezydenta Chomy. Tomasz Kuźmiek uważa, że baner stowarzyszenia nie byłby formą promocji wyborczej, nawet gdyby komitet został zarejestrowany pod pierwotną wersją szyldu.  – Jeśli chodzi o kwestię postawienia banera na konferencji dotyczącej Święta Ulic, to Regia Civitas była organizatorem tego święta, i trudno abym występował tam jako bezimienny człowiek.

Prezes Regia Civitas widzi przemyskie środowisko KNP jako szukające za wszelką cenę rozgłosu – Panowie z KNP próbują pokazać sam fakt istnienia, natomiast pytanie co w zamian, czy tylko kontestacja, czy również propozycja jakiejś programowej współpracy? My jesteśmy otwarci na wszystkie środowiska. Można czynić obstrukcję i na forum parlamentu i na forum rady miejskiej, jeżeli chodzi o kampanię wyborczą; i z każdej rzeczy, nawet z faktu, że prezydent, odpowiadając na zarzuty, prowadzi konferencje w urzędzie miejskim. Pytanie, gdzie ma prowadzić te konferencje? Panowie kontestują pewną rzeczywistość, ale tak naprawdę nie proponują nic w zamian. Natomiast, jeżeli mają jakiekolwiek zarzuty natury prawnej, są odpowiednie do tego organy. My jesteśmy transparentni i nie robimy z tego żadnego problemu.

Ten zarzut było już wcześniej zbijany przez lidera przemyskiego KNP Błażeja Wilka – Posiadamy program, a jego główne punkty są znane i wynikają z ugrupowania jakim jest Kongres Nowej Prawicy. Wkrótce zaprezentujemy jego adaptację do warunków przemyskich.  Pytamy jednak, gdzie jest program wyborczy Roberta Chomy, który ogłosił swoją kandydaturę już w lipcu?

Piotr Gdula
Anna Fortuna