Nowa koncepcja stadionu Polonii Przemyśl. Czy będzie miała szansę wejść w życie? [Galeria zdjęć]

19 grudnia 2016

„Gramy razem o stadion” to akcja zapowiadana przez sympatyków przemyskiego klubu sportowego Polonia. Jej celem będzie zebranie środków umożliwiających zrealizowanie projektu rewitalizacji stadionu, przygotowanego przez studentki PWSW.

W auli Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu odbyła się prezentacja wizualizacji Projektu Rewitalizacji Stadionu Polonii Przemyśl. Jego autorkami są studentki II roku architektury wnętrz PWSW.

Miejski Klub Sportowy Polonia Przemyśl jest jednym z najstarszych klubów w Polsce, mającym ponad stuletnią tradycję. Początkowo piłkarze ci nie mieli swojego stadionu i trenowali na różnych boiskach. MKS w swojej historii rozgrywał mecze ze znakomitymi drużynami takimi jak Cracovia, Wisła, Legia, Polonia Warszawa. Dzięki osiąganym wynikom w 1926 r. klub otrzymał przydomek Przemyskiej Barcelony. W 1959 r. Polonia otrzymała stadion przy ul.Sportowej. Lata 50 – 60 to czas rozwoju klubu, wówczas powstało 16 sekcji sportowych, klub zrzeszał około tysiąca zawodników. W roku 1993 klub otrzymał stadion przy ul.Sanockiej. Obecnie ćwiczy tu 7 grup młodzieżowych, drużyna seniorów, jest także sekcja szachowa, a w planach powrót do powołania grup młodzieżowych koszykówki i siatkówki. Darmowo ze stadionu korzystają także przemyskie szkoły.

__b_93190af9555c142084627a00b3c368d9

Dzięki środkom własnym klub zmodernizował budynek administracyjny, dwa sektory dla kibiców oraz ogrodzenie. Wciąż jednak sporo zostało do zrobienia.

Rozmawialiśmy jeszcze z poprzednią ekipą rządzącą, pomagali nam tutaj miejscowi posłowie, prawie wszystko się udało, nawet odwiedził nas jeden z ministrów odpowiedzialnych za sport. Sprawa została pchnięta do przodu. Myśleliśmy, że rzeczywiście po tych wszystkich obietnicach, to się ruszy. Gdy zmienił się układ polityczny o stadionie zrobiło się cicho. Postanowiliśmy, że znowu będziemy walczyć o niego i są pierwsze głosy, że być może się uda. Rozmawialiśmy wielokrotnie z władzami miasta aby wspomogły nas jakąś sumą na otwarcie przynajmniej tej inwestycji. Na razie miasto jest biedne, prezydent mówi, że będzie się tej sprawie przyglądał. Nie zostaliśmy ujęci w budżecie na przyszły rok, ale będziemy się starali aby te pieniądze jednak się znalazły, chociaż 50 tys. zł. Rok 2017 będzie takim okresem naszej walki. To właśnie prezydenci, radni powinni sobie to wziąć do serca, że nie możemy pozwolić żeby ten stadion zginął. W województwie jesteśmy wśród pięciu klubów szkolących najwięcej młodzieży – u nas jest 150 osób – mówi członek zarządu MKS Polonia Bartłomiej Marczyk.

Podczas wstępnych rozmów z marszałkiem Markiem Kuchcińskim, padło zapewnienie, że jeśli inwestycja tylko ruszy klub otrzyma wsparcie od władz państwowych. Wspomóc Polonię w imieniu klubu PO obiecał także radny Tomasz Schabowski.

Polonia ma wiele pucharów, które nie są nigdzie wyeksponowane. Izba tradycji jakkolwiek byśmy jej nie nazwali jest niezbędna. Skoro zrobiliście już tak wiele to te dwie kropki nad „i” są niezbędne – podczas prezentacji projektu powiedziała radna Grażyna Stojak.

Projekt rewitalizacji stadionu zakłada renowację stanu murawy (ok 20 tys. zł), zamontowanie piłkochwytów, oświetlenia pozwalającego na odbywanie wieczornych treningów, zamontowanie tablicy wyników, odnowienie wiat dla zawodników i zamontowanie krzesełek na wszystkich czterech sektorach oraz ich zadaszenie (element najdroższy). Całość to koszt około 500 tys. zł.

Z początkiem nowego roku rozpocznie się zbiórka pieniędzy na realizację projektu. Pomysłów jest wiele, zaczynając od crowdfundingu – wpłacanie pieniędzy za gadżety klubowe, poprzez zarejestrowanie komitetu odpowiedzialnego za przeprowadzenie zbiórki. Kolejnym pomysłem jest założenie wielkiej rodziny Polonii, dzięki której sponsorzy – którzy zostaną wymienieni w specjalnym katalogu – będą bliżej tego, co dzieje się w klubie.

Anna Fortuna

no images were found