Nielegalni imigranci zatrzymani przez podkarpackich pograniczników

14 kwietnia 2017

W miniony weekend funkcjonariusze Bieszczadzkiego oddziału SG zatrzymali dwie grupy nielegalnych imigrantów. Wszyscy zostali przekazani z powrotem na Ukrainę.

W nocy 7 kwietnia funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Horyńcu – Zdroju zaobserwowali jak od granicy z Ukrainą w stronę polskich zabudowań przemieszcza się grupa sześciu osób. Pogranicznicy zatrzymali trzech obywateli Pakistanu, dwóch Bangladeszu i jednego Syryjczyka. Ten ostatni, na stałe zamieszkały na Ukrainie, był organizatorem przekroczenia granicy dla pozostałych. Z wyjaśnień cudzoziemców wynikało, że celem ich podróży była Holandia lub Niemcy. Tam chcieli podjąć pracę zarobkową. Za przerzut zapłacili od 4 do 15 tysięcy dolarów. Nie posiadali dokumentów tożsamości ani pieniędzy.

Do kolejnego zatrzymania doszło w rejonie m. Wołosate w Bieszczadach, gdzie granicę przekroczyła armeńska rodzina z dwójką dzieci w wieku 10 i 16 lat. Celem ich podróży miały być kraje Europy Zachodniej, chcieli tam zamieszkać. Rodzina nie posiadała dokumentów tożsamości dlatego postanowiła przekroczyć zieloną granicę w Bieszczadach. Na opłacenie kosztów podróży posiadali tysiąc euro.

Wszyscy zatrzymani, zgodnie z umową o readmisji zostali przekazani z powrotem na Ukrainę.