Nielegalni imigranci z Rosji zatrzymani w Bieszczadach

7 lipca 2017

W Bieszczadach zatrzymano nielegalnych imigrantów. Rodzina z czwórką małych dzieci przybyła z Rosji.

Nad ranem 4 lipca funkcjonariusze Straży Granicznej z bieszczadzkiej Placówki w Stuposianach zatrzymali rodzinę z południowo-wschodniej Rosji z czwórką małych dzieci – dziewczynki w wieku 1 roku i 10 lat oraz chłopcy w wieku 2 i 5 lat. Matka dzieci jest w 5 miesiącu ciąży.

Rodzinę zatrzymano w bezpośredniej bliskości polsko-ukraińskiej granicy państwowej w okolicach nie istniejącej już dzisiaj wioski Beniowa w Bieszczadach. W tym miejscu, aby dostać się z Ukrainy do Polski trzeba pokonać górne źródła rzeki San.

W nocy, kiedy rodzina wędrowała przez granicę, temperatura powietrza w Bieszczadach spadła do 8 stopni Celsjusza, wiał wiatr i padał deszcz. Po przejściu źródeł Sanu, Rosjanie byli przemoczeni, wyziębieni i głodni. W lesie próbowali rozpalić ognisko, ale ze względu na dużą wilgotność powietrza to się nie udało.

Funkcjonariusze, którzy ujawnili przekroczenie, natychmiast udzielili rodzinie pierwszej pomocy i wezwali na miejsce pogotowie ratunkowe. Dzieci miały wysoką temperaturę i wykazywały oznaki choroby. Do czasu przyjazdu karetki okryto je ciepłymi kocami, wszystkim podano napoje.

Cała rodzina bezzwłocznie trafiła do Szpitala w Ustrzykach Dolnych, a dzisiaj, decyzją sądu trafiła do Ośrodka dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej.
Aktualnie, życiu i zdrowiu rodzinie imigrantów nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Trwają czynności zmierzające do ustalenia okoliczności przekroczenia granicy, miejsca i celu ich podróży.