Najnowocześniejsza metoda leczenia arytmii dostępna w Sanoku

12 września 2014

Mieszkańcy Sanoka i Podkarpacia, uzyskają dostęp do najnowocześniejszych w świecie metod leczenia arytmii serca. W sierpniu w Podkarpackim Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych „G.V.M. Carint” w Sanoku, zainstalowana została najnowsza wersja „Systemu 3D” – urządzenia dostępnego od kilku miesięcy na świecie.

„System 3D” – to innowacyjna metoda leczenia arytmii serca, której dużą zaletą jest możliwość przeprowadzania ablacji z eliminacją promieniowania rentgenowskiego. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie ablacji u pacjentów z grup podwyższonego ryzyka np.  kobiet w ciąży. Obecnie w Polsce znajdują się tylko dwa urządzenia tego typu. Nowy system pozwoli na stworzenie w Polsce i wykonywanie na najwyższym poziomie pełnoprofilowych zabiegów ablacji z zastosowaniem innowacyjnych technologii.

We współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia  w Sanoku  prowadzony jest program rozwoju ablacji. W placówce tworzona jest i na bieżąco rozwijana nowoczesna pracownia elektroterapii, dzięki czemu pacjenci uzyskają dostęp do najnowocześniejszych zabiegów małoinwazyjnych stosowanych w ablacjach i wszczepieniach rozruszników serca.

Dostęp do nowoczesnej aparatury oraz wysokiej klasy specjalistów, sprawiają, że do końca 2014 r. w kolejce do tego typu zabiegów oczekuje ponad  100 pacjentów. „Mamy tutaj świetne warunki, dlatego pacjenci chcą być u nas leczeni. Mamy nadzieję, że będzie można im pomóc. Liczymy na zwiększenie kontraktu z NFZ, aby w pełni wykorzystać nowoczesny sprzęt i doświadczoną kadrę.” mówi dr n. med. Sebastian Stec kardiolog z Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych „G.V.M. Carint” w Sanoku.

Wyniki badań, w których uczestniczył sanocki ośrodek, znalazły się na kongresach  europejskich i amerykańskich (publikacja w piśmie amerykańskim). W chwili obecnej planowane są również szkolenia studentów z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz lekarzy kardiologów z Polski i zagranicy. Pracownia uczestniczyć będzie również we wdrożeniach i badaniach nowych elektrod wykorzystywanych w nowoczesnej kardiologii.