Na Zamku w Krasiczynie otwarto wystawę „I NARÓD DOKONAŁ NAPAŚCI NA NARÓD” [galeria]

28 czerwca 2016

W marcu w Centrum Kultury „Autosan” w Sanoku , wernisażem rozpoczęła się międzynarodowa wystawa „I NARÓD DOKONAŁ NAPAŚCI NA NARÓD” dzieł artystów węgierskich, słowackich i polskich z okazji 100 – nej rocznicy I Wojny Światowej. W niedzielę wystawę otwarto w galerii Zamku w Krasiczynie. Wśród prezentowanych obrazów są też artystki z Przemyśla.

Inicjatorem wystawy jest Węgierska Fundacja Krajczros, która istnieje już ponad 30 lat. Zajmuje się ona działalnością publiczną i kulturalną. Jej głównym zadaniem jest opieka nad cmentarzami i pomnikami I Wojny Światowej. Organizatorzy wystawy pragną nie dopuścić do zapomnienia o wydarzeniach sprzed stu lat, o ludziach, którzy oddali życie za wolność i pokój.

Po raz pierwszy wystawę zorganizowano w węgierskim Szekesfehervare 18 lipca 2014 r.

Brało w niej udział 20 autorów z 60 – cioma pracami, obecnie jest już ich 100. Data ta upamiętnia powstanie miejscowego 17 Węgierskiego Królewskiego Pułku Obrony Krajowej. Organizatorzy projektu po wystawie w Fehervare chcieli by do 2018 roku wystawa ta krążyła po miastach w kraju i za granicą , przedstawiając osoby pozytywne i negatywne, bohaterów bez imion, którzy brali udział na wszystkich frontach Wielkiej Wojny.

Na potrzeby tej wystawy artyści pochodzący z Węgier, Słowacji i Polski ofiarowali swoje prace.

Prace te po zakończeniu projektu w 2018 roku zostaną przekazane muzeum, kościołom, wojennym organizacjom czy też szkołom, które przyczyniły się do rekonstrukcji wojennych cmentarzy. Jest to spłacenie długu naszym dziadom i pradziadom, którzy zginęli na polu walki. Narody Europy, pouczone tragicznymi wydarzeniami wspólnie parząc w przyszłość mogą wyciągnąć z nich naukę dla przyszłych pokoleń , że pokój nawet niesprawiedliwy jest pożyteczniejszy niż najsprawiedliwsza wojna.

W niedzielę, 26 czerwca wystawę otwarto w galerii Zamku w Krasiczynie. Wydarzenie to swoją obecnością uświetniła grupa rekonstrukcyjna z Przemyśla w strojach z okresu I wojny światowej. Wśród autorów obrazów jest również nasza redakcyjna koleżanka, Ewa Wolak, należąca do Klubu Plastyka Nieprofesjonalnego w Przemyślu.

Dalsze plany wędrówki kolekcji to Włochy.

no images were found

Anna Fortuna