Na przemyskim cmentarzu pochowano 104 dzieci nienarodzone

7 listopada 2017

Na przemyskim cmentarzu odbył się pogrzeb 104 dzieci nienarodzonych. To już trzecia taka ceremonia w naszym mieście.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w minioną sobotę i rozpoczęła je msza święta w kościele św. Józefa Sebastiana Biskupa w Przemyślu, w intencji dzieci zmarłych przed urodzeniem oraz ich rodziców. Nabożeństwu przewodniczył bp Stanisław Jamrozek.

Po eucharystii, na Cmentarzu Zasańskim, do specjalnie przygotowanej mogiły złożono trumnę zawierającą szczątki 104 dzieci zmarłych przed urodzeniem. Rodzice i bliscy zmarłych dzieci w milczeniu i zadumie pożegnali swoje maleństwa. W uroczystościach pochówku wzięli również udział m.in. zastępca prezydenta Miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak – jeden z inicjatorów utworzenia w naszym mieście Grobu Dziecka Utraconego, członkowie Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Przemyskiej oraz pracownicy Szpitala Wojewódzkiego im. św. Ojca Pio w Przemyślu.

To już trzecie takie wydarzenie w naszym mieście. Zwykle organizowane jest ono w pobliżu dnia 15 października, w którym obchodzimy w Polsce Dzień Dziecka Utraconego.

Grób Dzieci Utraconych w Przemyślu to nie tylko miejsce pochówku zmarłych wskutek poronienia dzieci, ale jest to także symboliczne miejsce modlitwy dla wszystkich rodziców, którzy utracili dziecko wiele lat temu i do dziś nie wiedzą co się z nim stało.

Fot. s. Paulina M. Januchta SFMI, s. Paula M. Bronisz SFMI www.przemyska.pl