Na Podkarpaciu Duda hegemonem. Przemyśl podobny do wyników ogólnopolskich.

29 czerwca 2020

We wczorajszych wyborach prezydenckich Andrzej Duda zdobył wysokie poparcie na Podkarpaciu. Osiągnął prawie 62 procent oddanych głosów. Znacznie słabiej wypadł w tym konserwatywnym województwie kandydat PO Rafał Trzaskowski. Uzyskał on ponad 16 procent poparcia, przy 30 procentach w skali całego kraju. Trzecie miejsce na podium zajął –wg nieostatecznych obliczeń- Szymon Hołownia z wynikiem 9,42 %  głosów

Dobry wynik przypadł Krzysztofowi Bosakowi, który był bliski przeskoczenia Krzysztofa Hołowni. Bosak zdobył prawie 9,0 % poparcia, o ponad 2 punkty procentowe więcej niż ogólnie w kraju. Kosiniak –Kamysz, jeszcze niedawno widziany w drugiej turze, osiągnął słaby wynik niewiele ponad 2,5 procent poparcia.

Na końcu stawki uplasował się kandydat Lewicy Robert Biedroń z wynikiem 1,38 procenta. Pozostali kandydaci nie przekroczyli 1% poparcia.

W samym Przemyślu kandydat Prawa i Sprawiedliwości nie uzyskał jednak tak rewelacyjnego wyniku jak w skali województwa. Andrzej Duda zdobył tu 47,22 procent poparcia, przy ponad 29 % poparcia Rafała Trzaskowskiego. Szymon Hołownia uzyskał w mieście lepszy wynik niż w całym województwie, a z kolei Krzysztof Bosak zdecydowanie słabszy. Miasto jednak jest konserwatywne- wyniki Dudy, Bosaka, a także Hołowni i Kosiniaka –Kamysza wskazują, że mieszkańcy miasta mają dość tradycjonalistyczny światopogląd.

O zwycięstwie Andrzeja Dudy lub Rafała Trzaskowskiego będą decydować dwa tygodnie kampanii wyborczej i przepływy elektoratów Hołowni, Bosaka i pozostałych kandydatów.

Oficjalne wyniki nie zostały jeszcze podane i mogą się one jeszcze nieznacznie zmienić.