Na ile są zdrowe papierosy elektroniczne

22 stycznia 2015

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zakazem korzystania z e-papierosów w miejscach publicznych. Wciąż trwa dyskusja czy ten rodzaj papierosów jest szkodliwy dla zdrowia.

E-papieros został opatentowany w latach 60, ale popularny jest dopiero od 10 lat. W Polsce obecnie korzysta z niego milion palaczy, a ich liczba wciąż rośnie. Jego zaletą jest na pewno cena, to że nie śmierdzi oraz że można go palić w miejscach publicznych.

Elektroniczny papieros, to rodzaj inhalatora z nikotyną, jego działanie opiera się na podgrzewaniu znajdującego się w nim liquidu. W płynie tym znajduje się nikotyna, woda, glikol propylenowy i gliceryna.

Opinie na temat czy ten rodzaj papierosów jest nieszkodliwy są rozbieżne, bowiem jak twierdzą eksperci nie istnieją papierosy, które byłyby zdrowe. W Polsce badania nad tym prowadzi prof. Andrzej Sobczuk z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Śląskiego. Badając skład płynów nikotynowych oraz aerozolu trafiającego do płuc palacza stwierdził, że większości toksycznych i rakotwórczych związków chemicznych obecnych w zwykłych papierosach nie ma w parach e-papierosów. Zaś pozostałe występują w śladowych ilościach. Fakt ten pozwala stwierdzić, że u osób korzystających z e-papierosów istnieje mniejsze ryzyko chorób nowotworowych, układu oddechowego czy też krążenia. Jednak wciąż należy pamiętać o zawartej w niej uzależniającej nikotynie.

Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad prawem zakazującym palenia papierosów elektronicznych w miejscach publicznych, a także sprzedaży ich osobom nieletnim.