Na dniach ruszy przebudowa przemyskiego pomnika marszałka Piłsudskiego

13 maja 2018

Popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego usytuowane przy ul.Wodnej w Przemyślu zostanie przebudowane. Zmianie ma również ulec jego otoczenie.

W 1929 roku Rada Miejska nadała Piłsudskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta, przed wojną powstało w Przemyślu także kilka pomników Marszałka z najbardziej znanym, który znajdował się przy ul. Grodzkiej na terenie Klubu Garnizonowego. Żaden z nich nie przetrwał okupacji.

Popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego usytuowane przy ul.Wodnej w Przemyślu powstało z inicjatywy Polskiego Związku Wschodniego w Przemyślu. Cokół zaprojektował artysta plastyk Józef Kalinowski, a odlanie popiersia wykonali odlewnicy z Wytwórni Dzwonów im. Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Pomnik, który został odsłonięty w 67 rocznicę śmierci marszałka zostanie teraz przebudowany, zmianie ulegnie także jego otoczenie. Popiersie zyska nowy, wyższy postument, który będzie cofnięty w stosunku do obecnej lokalizacji. Pomnik znajdzie się w centralnym miejscu wykonanego w posadzce z granitu i brązu Krzyża Virtuti Militari. Przebudowa ruszy już w najbliższych dniach.

Pomnik w nowym kształcie ma zostać zaprezentowany Przemyślanom w trakcie głównych miejskich obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.