Muzy zagościły na Zamku Kazimierzowskim [Galeria zdjęć]

20/06/2017
1371 Views

Swoisty prolog odnowionego projektu Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK – Dni Zamku Kazimierzowskiego „MUZY NA ZAMKU” odbył się w dniach 9-13 czerwca 2017 roku. Jest to Święto Zamku Kazimierzowskiego w nowej odsłonie.

Po dziesięciu edycjach tej imprezy, która ukazywała Zamek jako obiekt historyczny i siedzibę instytucji kultury zmieniła się formuła i nazwa. Mitologiczne muzy sztuki i nauki zaprezentowały ten obiekt nieco inaczej – rycerską biesiadę zamieniły w salonową galę. Po raz kolejny pokazano, że Zamek Kazimierzowski ze sceną teatralną i galeriami, to znakomite miejsce dla całej rodziny, a wszystko co można było zobaczyć i usłyszeć podczas tej imprezy było bezpłatne. PCKiN ZAMEK doskonale wie o tym, że czynnikiem decydującym o atrakcyjności obiektów historycznych jest ich „dostępność”, dlatego też w pełni udostępniono na ten czas przestrzeń historyczną.

Wszystko zaczęło się w piątek 9 czerwca o godz. 19.00 na sali widowiskowej od uroczystego otwarcia i koncertu poświęconego twórczości Jacka Kaczmarskiego. Dla przemyskiej widowni wystąpili: duet Dominika Świątek – śpiew i Kuba Mędrzycki – fortepian oraz solo akompaniując sobie na gitarze Łukasz Majewski.

Drugi dzień obchodów to kilka wydarzeń. Na wszystkich chętnych czekali przewodnicy, którzy przybliżali historię zabytkowego obiektu – „Śladami historii – Spacerkiem po Zamku Kazimierzowskim”. Na dziedzińcu zamkowym odbyły się spotkania z przemyskim Teatrem S.A.N., który zaprezentował japońską odmianę teatru obrazkowego zwaną kamishibai. Tego też dnia w Galerii Zamek odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotografii „Przemyśl w kałużowym zwierciadle” Piotra Michalskiego. Zaraz po tym w foyer otwarta została wystawa prac plastycznych dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11 „Zamek Kazimierzowski oczami dzieci”. Wernisaże poprzedziły – w Sali kominkowej – warsztaty kaligrafii prowadzone przez Annę Drymajło. Wieczorem na sali widowiskowej odbył się koncert „OD BLUESA DO POPU” w wyk. Robert & Żaneta Lubera Nie-Bo w składzie: Robert Lubera – gitara i śpiew, Żaneta Lubera gitara i śpiew, Wojtek Famielec – gitara basowa, Józef Rusinowski – perkusja.

Trzeci dzień „MUZ NA ZAMKU” to muzyczny spektakl. Tym razem wystąpiła Orkiestra Teatru Narodowego ze Lwowa pod dyrekcją Bogdana Moczurada oraz soliści: Renata Johnson-Wojtowicz – sopran i Vasyl Ponajda – tenor. Artystycznym urozmaiceniem tego wieczoru byli tancerze Teatru Narodowego i Opery Lwowskiej.

W poniedziałek na scenie Zamku Kazimierzowskiego wystąpili wyłącznie przemyscy artyści. Jako pierwszy zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” z widowiskiem taneczno-muzyczne „Wesele Rzeszowskie”. Zaraz po tym odbył się koncert pt. „Ping – pong” w wyk. Chóru Triola skupiającego dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 16 oraz Gimnazjum nr 4.

Nad ostatnim dniem patronat objęły muzy nauki i teatru. Na sali widowiskowej odbyła się konferencja popularnonaukowa pod honorowym patronatem Wojewody Podkarpackiego dr Ewy Leniart promująca serię Biblioteki Myśli Staropolskiej – założenia prezentował prof. dr hab. Zbigniew Rau. Temat przewodni konferencji to „Andrzej Maksymilian Fredro”. Druga część spotkania naukowców miała miejsce w sali kominkowej. W panelu tematycznym „Andrzej Maksymilian Fredro w ziemi przemyskiej” udział wzięli: prof. dr Jerzy Motylewicz, dr Urszula Olbromska, dr Lucjan Fac, dr Marek Tracz-Tryniecki. Ostatnim wydarzeniem pierwszych Dni Zamku Kazimierzowskiego „MUZY NA ZAMKU” było widowisko teatralne autorstwa Aleksandra Fredry. Spektakl „”PIERWSZA LEPSZA czyli nauka zbawienna” w reżyserii Krystyny Maresch-Knapek wykonali aktorzy Teatru „Fredreum”.

Organizatorem Dni Zamku Kazimierzowskiego „MUZY NA ZAMKU” 2017 było Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.
Partnerzy: Teatr „Fredreum”, Narodowe Centrum Kultury.
Sponsorzy: PWiK, PGM, Alior Bank, PGE Energia Odnawialna S.A.

fot. Tomasz Beliński


Inne wiadomości

Przemyscy radni z niepokojem odnoszą się do pogarszających się przemyskich usług medycznych
Wiadomości
970 views
Wiadomości
970 views

Przemyscy radni z niepokojem odnoszą się do pogarszających się przemyskich usług medycznych

af - 21/02/2018

Przemyscy radni przyjęli rezolucję, według której z niepokojem odnoszą się do informacji o pogarszaniu się jakości świadczenia usług medycznych w…

Śliwnica w powiecie przemyskim. Matka zadała 8 ciosów synowi. W rodzinie dochodziło do nieporozumień
Przemyśl
1948 views
Przemyśl
1948 views

Śliwnica w powiecie przemyskim. Matka zadała 8 ciosów synowi. W rodzinie dochodziło do nieporozumień

af - 20/02/2018

Andrea P. zadała synowi 8 ran kłutych. Od początku roku w rodzinie dochodziło do nieporozumień. Do zdarzenia doszło w sobotni…

Chciał przewieźć przez granice pojazdy kupione jako odpad
Przemyśl - okolice
1265 views
Przemyśl - okolice
1265 views

Chciał przewieźć przez granice pojazdy kupione jako odpad

af - 19/02/2018

Obywatel Ukrainy próbował przewieźć przez granicę mercedesy kupione w Stanach Zjednoczonych jako odpad. Łączna wartość pojazdów to 250 tys. zł.…