Czy chcesz likwidacji Straży Miejskiej w Przemyślu? Jest wniosek o referendum

W dniu dzisiejszym, w Przemyślu 5 osobowa grupa mieszkańców złożyła wniosek do Urzędu Miasta w sprawie referendum dotyczącym likwidacji Straży Miejskiej w naszym mieście. Jak twierdzą inicjatorzy przedsięwzięcia, jest to instytucja całkowicie zbędna, której działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Na zorganizowanej z tej okazji konferencji prasowej wnioskodawcy uzasadniali pomysł likwidacji Straży Miejskiej.  Stojący na czele inicjatorów przedsięwzięcia Bogusław Nowak podkreślał że instytucja ta jest zbędna, jej działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Ponadto funkcjonariusze miejscy udają policjantów nie posiadając uprawnień do tego, będąc przy tym aroganccy, niekompetentni – dokładał zarzuty jeden z wnioskodawców Ludomir Lewkowicz.

Straż Miejska w głównej mierze zajmuje się nakładaniem mandatów, niejednokrotnie bezpodstawnie, za co nie ponosi żadnej odpowiedzialności – mówił Lewkowicz.

Według wnioskodawców, w skali Podkarpacia Przemyśl posiada największą ilość strażników miejskich, przekraczającą proporcjonalność do ilości mieszkańców. Straż Miejska ma na celu pilnowanie porządku ( zarówno na chodnikach jak i posesjach prywatnych ), a zamiast tego pełni rolę rygorystyczną, napełniając stresem obywateli. Aż w 90 % powiela ona zadania innych instytucji, jej interwencje są dublowane przez policję. Za oszczędzone pieniądze, które obecnie są kierowane w stronę tej jednostki mogłyby zostać wykorzystane w lepszy sposób przez miasto, które boryka się z problemami finansowymi – podkreślali wnioskodawcy.

Przez najbliższe 60 dni w centralnych miejscach miasta ( tm.in.: Plac na Bramie, deptak nad Sanem, ul. 3 maja ) będą zbierane podpisy by referendum doszło do skutku. Potrzebnych będzie 5250 podpisów od osób zameldowanych w Przemyślu i posiadających prawa do głosowania. Następnie wniosek zostanie rozpatrzony przez radnych, podczas Sesji Miejskiej.

Aby ułatwić referendum zostałoby one przeprowadzone wraz z wyborami samorządowymi, co powinno zwiększyć frekwencję biorących w nim udział.

Na pytanie dziennikarza Życia Podkarpackiego czy inicjatywa nie jest forpocztą przygotowań do jesiennych wyborów samorządowych,  Bogusław Nowak zdecydowanie zaprzeczył i podkreślił, że ich działania nie mają nic wspólnego z polityką,  lecz są wynikiem czysto społecznej potrzeby walki o lepsze życie w Przemyślu, a wniosek o referendum jest poparty wieloma prośbami jakie kierowali do nich mieszkańcy. Czas pokaże czy jest tak rzeczywiście, wybory już za 3,5 miesiąca.  Obecność, wśród wnioskodawców  i na sali, osób działających w różny sposób w polityce, każe jednak wątpić w brak związku propozycji referendum z listopadowymi wyborami.