Miasto zapowiada omijanie prawa. ,,Adoracja maty treningowej” w POSiR.

19 października 2020

17 pażdziernika rząd Mateusza Morawieckiego wprowadził, w związku rekordowym przyrostem zachorowań na COVID-19, nowe obostrzenia, które dotknęły m.in. siłownie i kluby fitness. Rozporządzenie reguluje zasady bezpieczeństwa w miejscach publicznych, i praktycznie zakazuje korzystania z miejsc rekreacji fizycznej. Nowe regulacje wywołały powszechną krytykę ze strony właścicieli takich obiektów, które już wiosną przeżywały bardzo ciężkie chwile.

Również 17 pażdziernika na profilu facebookowym Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji pojawił sie wpis, w którym POSiR zapowiada przekształcenie się w sklep ze sprzętem fitness, który będzie można przetestować i zarazem na nim poćwiczyć. Ma także zostać – w celu ominięcia dokuczliwych obostrzeń- powołany związek wyznaniowy. Podobne pomysły na obejście przepisów epidemiologicznych pojawiły się także w innych siłowniach w Polsce, ale w odróżnieniu od prywatnych firm, POSiR jest zakładem budżetowym Gminy Miejskiej Przemyśl. I na oficjalnym fanpage’u POSiR informuje, że oprócz sprzedaży odżywek, powołuje Kościół Zdrowego Ciała. Oświecona Lucka i Czcigodna Kasia zapraszają od poniedziałku na wyjątkowe wydarzenia religijne – adoracja maty treningowej– głosi miejski profil. Wpis okraszony jest emotikonami ,,puszczania oka” i prezentuje dwuznaczny humor- ,,z gumą zawsze bezpiecznie a drążek zawsze dopomoże”- żartuje autor. 

Post POSiR-u pt. Drvina z zaleceń Covid-19 zyskał na facebooku wielką popularność. Wśród lajkujących są m.in. prezydent W. Bakun i miejscy radni. O sprawie naginania prawa przez siłownię napisała Gazeta Wyborcza, która przemyskiemu POSiR-owi poświęciła znaczną część swojego materiału.

❤️ Kochani Klienci,wiemy, że czekaliście na naszą decyzję…My czekaliśmy na Rozporządzenie i mieliśmy cichą nadzieję,…

Opublikowany przez Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji Sobota, 17 października 2020

Ponieważ wpis zapowiada omijanie prawa i może- w przypadku realizacji najnowszych pomysłów POSiR-u- stanowić zapowiedź przestępstwa z art. 165 kodeksu karnego, uznaliśmy go tylko za niezbyt stosowny żart. Jednak okazało się, że w POSiR chyba na poważnie myśli się o takich rozwiązaniach. Podczas rozmowy telefonicznej z pracownikiem siłowni uzyskaliśmy informację, że na razie siłownia jest nieczynna, ale szuka się ,,podstawy prawnej” aby uruchomić ćwiczenia.

Do sprawy POSiR-u odniosły się również środowiska katolickie. Stowarzyszenie Europa Tradycja zauważa w przesłanym oświadczeniu, że wolność kultu religijnego nie powinna być instrumentalnie wykorzystywana do zapewnienia ciągłości prowadzonej działalności gospodarczej. Tym bardziej, że nowe restrykcje epidemiologiczne – jak zauważa stowarzyszenie-naruszają liczne podstawowe prawa, co znajduje potwierdzenie w wyrokach sądowych. I taką drogą-według Europy Tradycji- powinni iść przedsiębiorcy, którzy kwestionują wprowadzone obostrzenia. Stowarzyszenie wyraziło zdziwienie tym, że na akcję Kościół Zdrowego Ciała zdecydował się podmiot publiczny jakim jest Gmina Miejska Przemyśl. Trudno uciec od podejrzeń, iż walka z religią i Kościołem jest dla niektórych ważniejsza, niż upominanie się w związku z bezprawnymi ograniczeniami-piszą autorzy listu. 

W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 sytuacja w systemie służby zdrowia pogarsza się z każdym dniem. Ubiegły tydzień był rekordowy pod względem ilości wykrytych zakażeń koronawirusem, a rząd w obliczu sytuacji zdecydował się na organizację systemu tymczasowych szpitali polowych na terenie całego kraju.

 

 

zdj.POSiR

red