Miasto otrzymało stację do pomiaru jakości powietrza

24 września 2018

24 września w Przemyślu Polska Spółka Gazownictwa przekazała władzom miasta profesjonalne urządzenie do pomiaru jakości powietrza, w ramach realizacji kampanii społecznej pod hasłem „Przyłącz się, liczy się każdy oddech”.

Celem kampanii jest walka ze smogiem, a tym samym poprawa jakości życia mieszkańców. Przemyśl to jedno z 21 wytypowanych przez PSG miast w Polsce, w których jakoś powietrza pozostawia wiele do życzenia.

– Chcemy tym prostym gestem wesprzeć samorząd miasta aby mieszkańcy mogli wiedzieć jaka jest sytuacja w atmosferze. Stację pomiarową wykonali studenci Politechniki Warszawskiej – powiedział Adam Pęzioł, Dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego PSG w Jaśle.

Zanieczyszczenie powietrza to przede wszystkim efekt korzystania ze złej jakości paliw, użytkowania starych kotłów węglowych czy wręcz palenia śmieciami.

Otrzymana stacja będzie dla miasta wyzwaniem.

– Z jednej strony pokazywanie w miejscu ogólnodostępnym tych wyników, które z drugiej strony będą wywoływały konieczność podejmowania działania zarówno przez samorząd jak i przez indywidualnych użytkowników. To także budzenie świadomości by poprawiać jakość powietrze przez przyłączanie się do innych źródeł energii, niepalenie tym co szkodliwe. Wspólne działania pozwolą by w przyszłości jakość powietrza znacznie poprawiła się – powiedział prezydent miasta Robert Choma.

Stacja pomiaru jakości powietrza pojawi się w jednej z trzech lokalizacji: Rynek, Plac Niepodległości, kładka pieszo-rowerowa.

Smog to poważny problem w miejscowościach i gminach na południu Polski, w tym w Przemyślu. Zanieczyszczenia powietrza powodują choroby płuc i dróg oddechowych, alergie, stany zapalne układu krążenia i miażdżycę, a także zwiększają ryzyko zawału serca. Smog przyczynia się do rozwoju nawet 18% nowotworów i skraca średnią długość życia o ponad 2 lata.

Dodatkowo w ramach poniedziałkowej akcji w Przemyślu, mieszkańcy miasta mogli bezpłatnie zrobić spirometryczne badania płuc.

Partnerami kampanii „PRZYŁĄCZ SIĘ – LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH” są: Fundacja PGNiG im Ignacego Łukasiewicza, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP i Politechnika Warszawska.