Mężczyzna dostał dozór za znęcanie się nad rodziną
Mężczyzna podejrzany o znęcanie się nad żoną trafił pod dozór Policji. Ponadto ma opuścić miejsce zamieszkania i nie będzie mógł się kontaktować z pokrzywdzoną.
Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił przedstawić 30-letniemu mężczyźnie zarzut znęcania się nad swoją żoną. W czasie prowadzonych czynności funkcjonariusze ustalili, że przez ostatnich kilka lat podejrzany dopuszczał się przemocy psychicznej i fizycznej, znieważał słowami obelżywymi, wszczynał bez powodu awantury, a nawet groził swojej żonie. Młody mężczyzna odpowie także za to, że zmuszał funkcjonariuszy, aby odstąpili od czynności służbowych.
Na wniosek Policji, prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci m.in. zakazu kontaktowania się z pokrzywdzoną oraz nakazał mu opuszczenie wspólnego mieszkania.
Za popełnione przestępstwo mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.
Bicie, krzyki, awantury, znęcanie fizyczne i psychiczne – to tajemnica wielu polskich rodzin. Zdarza się, że ukrywane przez wiele lat problemy wychodzą na światło dzienne dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii.
Pamiętaj! Masz prawo złożyć na Policji lub w prokuraturze wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec osoby, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę!
Sprawcy przemocy w rodzinie często starają się doprowadzić do izolacji społecznej ofiary. Dokładnie kontrolują i ograniczają jej kontakty z bliższą i dalszą rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami. Odizolowanie i ukrywanie przed innymi swoich problemów sprawia, że ofiara przemocy staje się coraz bardziej bezsilna, a „władza” sprawcy systematycznie się zwiększa. Dlatego też policjanci apelują: Nie toleruj! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.
Zareaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań – przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno.
Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję, Straż Miejską lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej.
Zadzwoń! /0-22/ 668 70 00 – to specjalny numer telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – Niebieska Linia.