Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej wyruszy w niedzielę spod kościoła Karmelitów

6 lipca 2016

10 lipca odbędą się w Przemyślu uroczystości uczczenia pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. W tym dniu również w katedrze greckokatolickiej odprawione zostanie nabożeństwo w intencji wszystkich ofiar konfliktów polsko-ukraińskich.

W niedzielę 11 lipca 1943 roku rozpoczęła się gehenna Polaków na Kresach, gdzie bandy UPA rozpoczęły jednoczesny atak na blisko sto polskich miejscowości. W wyniku ludobójstwa na Wołyniu śmierć poniosło ponad sto tysięcy Polaków, w tym kobiety, dzieci i starcy. Wydarzenie zapamiętane jako „krwawa niedziela” jest mrocznym dniem w historii naszej ojczyzny i chcąc budować sprawiedliwe relacje z sąsiadami, musimy głośno mówić o prawdzie historycznej, a ta jest jedna – ludobójstwo dokonane przez Ukraińskie jednostki UPA na polskiej ludności cywilnej. Dlatego 10 lipca w Przemyślu, już po raz drugi, Młodzież Wszechpolska Oddział w Przemyślu organizuje Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Uroczystości rozpocznie Msza św. odprawiona o godz.: 10:00 w kościele oo. Karmelitów (ul. Karmelicka 1). O 11:00 rozpocznie się II Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej, który przejdzie głównymi ulicami miasta na Cmentarz Wojskowy. Będzie to marsz ciszy, bez wznoszenia okrzyków. Około godz.: 11:45 przy Krzyżu Wołyńskim na cmentarzu zostanie zmówiona modlitwa za poległych oraz wygłoszone stosowne przemówienia zaproszonych gości.

W tym dniu również greckokatolicka parafia oraz Przemyski Oddział Związku Ukraińców w Polsce zapraszają na modlitwę w intencji wszystkich ofiar konfliktów polsko-ukraińskich. W soborze greckokatolickim pw. św. Jana Chrzciciela w Przemyślu, o godz. 9 odprawiona zostanie msza św., a o godz.10.20 nabożeństwo żałobne Panachyda.