Marek Kuchciński będzie jedynką na liście PiS w naszym okręgu

13 lipca 2019

 

Dzisiaj przez południem (13.07) prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przedstawił na konferencji prasowej  jedynki list swojej partii. Z okręgu krośnieńskiego (do którego należy Przemyśl) listę rządzącej partii do sejmu będzie otwierał Marek Kuchciński.

Kuchciński od lat jest zaufanym człowiekiem Jarosława Kaczyńskiego oraz sprawuje funkcję marszałka sejmu. Przed wyborami do parlamentu europejskiego spekulowano na temat jego ewentualnego startu, jednak ostatecznie M. Kuchciński nie pojawił się na europejskiej liście PiS-u.

Dość sensacyjnie  prezentuje się jedynka z sąsiedniego okręgu rzeszowskiego. Jarosław Kaczyński poinformował, że będzie nią Krzysztof Sobolewski, także zaufana osoba partii. Czołowa pozycja Sobolewskiego na rzeszowskiej liście może oznaczać utratę wpływów w partii przez Władysława Ortyla, aktualnego marszałka województwa podkarpackiego i wzrost wpływów Kuchcińskiego na terenie rzeszowskim.

Ostatnio nazwisko Kuchcińskiego pojawiało się w kontekście organizowanych przez niego debat o tematyce karpackiej i sukcesu połączeń kolejowych Ukraina-Polska. Pochodzący z Przemyśla marszałek sejmu dobrze się czuje w tematyce relacji państw regionu karpackiego i aktywnie działa na tym polu.

Z kolei opozycja zarzuca M.Kuchcińskiemu krępowanie swobód poselskich i ograniczanie możliwości wypowiedzi podczas obrad sejmowych. Osobną sprawą są niewyjaśnione do tej pory okoliczności tzw. seksafery podkarpackiej, w której pojawiało się nazwisko Kuchcińskiego i Andrzeja Matusiewicza. Do dziś nie wiadomo kto stał za pojawiającymi się informacjami na ten temat.  

Pozostałe miejsca na listach Prawa i Sprawiedliwości będą zatwierdzane w środę. Prawdopodobną dwójką z naszego okręgu będzie posłanka Anna Szmidt-Rodziewicz.