Mamy nowe karetki

1 kwietnia 2019

W niedzielę 31 marca 2019 roku na Rynku w Przemyślu odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie 11 nowych ambulansów pogotowia. Będą one oddane do służby już dziś – 1 kwietnia.

Również z początkiem kwietnia wchodzą w życie zmiany w procedurach ratownictwa medycznego na Podkarpaciu. Dzięki nim 19 zespołów Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu będzie mogło wyruszać do pacjentów powiatów przemyskiego, jarosławskiego, przeworskiego i lubaczowskiego. Zmiany te dotyczą całego województwa podkarpackiego, dzięki czemu rejony operacyjne będą się pokrywały z zasięgiem działania dyspozytorni medycznych. Zostanie utworzone również osiem dodatkowych miejsc stacjonowania karetek pogotowia: we Fredropolu, Jarosławiu, Łańcucie, Nowej Sarzynie, Olszanicy, Jeżowem, Żyrakowie oraz w Rzeszowie przy ulicy Podwisłocze.

Nowe ambulansy to samochody typu C marki Volkswagen z silnikiem diesla 2.0 o mocy 177 KM. Zostały skonstruowane i wyposażone do transportu pacjentów, monitorowania funkcji życiowych oraz zaawansowanego leczenia. Posiadają m.in. nowoczesny defibrylator Zoll z możliwością teletransmisji, respirator oraz pompę i urządzenie do uciskania klatki piersiowej. Ambulansy oraz ich nowoczesny sprzęt to inwestycja warta niemal sześć milionów złotych i była możliwa do zrealizowania dzięki wsparciu wojewody podkarpackiego i zarządu województwa.

„Pamiętać należy, że tutaj liczy się każda minuta i dlatego taki zakup powinien być gwarancją jak najmniejszej zawodności w czasie wyjazdów do pacjentów” – powiedział radny Maciej Kamiński.

W uroczystości wzięli udział m.in. starosta Jan Pączek, wicemarszałek województwa Piotr Pilch, radny Maciej Kamiński, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Rafał Kijanka oraz przemyscy ratownicy medyczni i licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. Aktu poświęcenia ambulansów dokonał arcybiskup senior Józef Michalik.