Kolejny wspaniały przemyski finał Brave Kids za nami [Galeria zdjęć]

7 lipca 2017

W dniu 30 czerwca odbył się finałowy pokaz międzynarodowego projektu Brave Kids. Dzieci z Meksyku, Ukrainy, Rumunii i Polski zaprezentowały, to czego nauczyły się trwających dwa tygodnie warsztatów artystycznych.

Młodzi artyści przyjechali do Przemyśla już po raz drugi. Dzieci bardzo szybko zintegrowały się z rodzinami je goszczącymi. Projekt trwający dwa tygodnie obfitował w wiele wydarzeń. Niezwykłym przeżyciem były na przykład pokazy w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu, gdzie dzieci wystąpiły specjalnie dla przebywających tam rodzin. Po tym spektaklu wiele osób płakało ze wzruszenia.

To były wspaniałe dwa tygodnie. To nie tylko przedstawienia i warsztaty artystyczne, ale również wiele nawiązanych przyjaźni, a nawet pierwsze miłości. Jeden z chłopców z Meksyku powiedział, że jeśli kiedyś będzie miał żonę, to na pewno będzie z Polski. – opowiada Magdalena Pardel – Trefler organizatorka projektu Brave Kids w Przemyślu.
W dniu 30 czerwca w sali teatralnej Zamku Kazimierzowskiego odbył się spektakl finałowy.

Przedstawienie to przyniosło wiele wzruszeń. Było widać, jak młodzi artyści doskonale porozumiewają się ze sobą, mimo że pochodzą z różnych krajów. Również publiczność była zachwycona ich występem. – mówi Magdalena Pardel – Trefler.
W trakcie pobytu w Przemyślu swoje umiejętności zaprezentowali mieszkańcom członkowie grupy artystycznej z warszawskiej Pragi – Hope4Street oraz dzieci z zespołu ludowego Pąki z rumuńskiej wioski Salcia-Tudor. Duży entuzjazm wzbudził również pokaz Małych Pszczółek z meksykańskiego domu dziecka w Puerto Escondido oraz ukraińskiego zespołu ze szkoły filmowej Nowy Kadr z Charkowa.

Bardzo ważne jest to, że tak wiele osób zaangażowało się w ten projekt. Dyrekcja oraz rodzice Szkoły Podstawowej Nr 5 z Przemyśla ufundowali nam dwa wielkie torty, koordynatorka wolontariuszy osobiście zrobiła trzeci. Przed finałem fryzjer i makijażysta zupełnie za darmo przygotowali dzieci do występu, a podczas parady Urząd Miejski zorganizował dla nas przejazd specjalną kolejką. To tylko niektóre przykłady tego jak bardzo Brave Kids poruszył lokalną społeczność. Planujemy już kolejną edycję projektu. Do tegorocznego Brave Kids Przemyśl zaprosiliśmy partnerkę, która zgodziła się być wolontariuszką, a w przyszłym roku chciałaby zorganizować Brave Kids w Rumunii. W dniu pokazu finałowego zawitała do nas osoba z Rzeszowa, która planuje zrobienie Brave Kids w swoim mieście. Przedsięwzięcie to daje naprawdę mnóstwo dobrej energii – tłumaczy organizatorka M.Pardel – Trefler.

Organizatorem Brave Kids w Przemyślu jest Fundacja Wymiany Kulturowej toTU toTAM.
Brave Kids 2017 to już 2 odsłona niezwykłego projektu. Podczas pobytu w naszym kraju uzdolnione dzieci uczestniczyły w warsztatach i spotkaniach, gdzie wymieniły się umiejętnościami artystycznymi na zasadzie „dzieci uczą dzieci”, a także przygotowały niepowtarzalne spektakle, w których połączyły muzykę i taniec z różnych kultur i tradycji. W tym czasie mieszkały u przemyskich rodzin.

Anna Fortuna

no images were found