Kolejny nieudany przemyt raków – zamiast na talerze trafiły do ZOO

2 kwietnia 2019

Funkcjonariusze Służby Celno – Skarbowej z Odziału Celnego w Korczowej udaremnili przemyt 83 żywych raków. Skorupiaki objęte są ochroną na podstawie ustawy o ochronie przyrody i rozporządzenia Ministra Środowiska. Zwierzęta próbował nielegalnie przewieźć 36-letni Niemiec w czwartek 28 marca br.

Podczas rewizji wjeżdżającego do Polski pojazdu na niemieckich numerach rejestracyjnych wykryto, że w bagażniku osobowego Mercedesa znajdują się, zapakowane w plastikowe torby, żywe raki. Niemiec przewoził je nielegalnie, ponieważ nie posiadał wymaganego zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i nie zgłosił zwierząt do kontroli. Mężczyzna został przekazany funkcjonariuszom policji, a w sprawie prowadzone są dalsze postępowania. 

Raki zostały przetransportowane do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, w którym znajduje się specjalny azyl dla zwierząt zatrzymywanych na granicy.

To kolejna udana próba zatrzymania przemytników raków przez funkcjonariuszy Służby Celno – Skarbowej na podkarpackich przejściach granicznych. W 2016 roku udaremniono przemyt rekordowej liczby aż 830 tych skorupiaków.