Kampania ruszyła. Był tort, zmiana czasu i historia

1 kwietnia 2019

W niedzielę 31 marca 2019 roku w Przemyślu zostały zorganizowane konferencje prasowe dwóch kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

Pierwsza odbyła się konferencja europosłanki Elżbiety Łukacijewskiej z Koalicji Europejskiej. Podczas spotkania na przemyskim rynku omówiła decyzję Parlamentu Europejskiego o likwidacji  zmian czasu z zimowego na letni. Polska, według słów Łukacijewskiej, od 2021 roku prawdopodobnie znajdzie się w strefie czasu letniego.

Posłanka zwróciła również uwagę na inwestycje, jakie zrealizowano w Przemyślu za czasów rządów PO. Były to m.in.: dwie obwodnice miasta, remont Zamku Kazimierzowskiego, bazyliki archikatedralnej oraz dworca kolejowego i zaadoptowanie klubu garnizonowego na nowoczesną bibliotekę.

Pojawiła się również kwestia zmniejszenia emerytur funkcjonariuszy służb PRL, co Łukacijewska skomentowała słowami:

„Nie tak działa państwo prawa. Nie może być tak, że prawa nabyte zostają ludziom odebrane. Zrobię wszystko, co jest tylko możliwe (…), aby ten temat stanął na wokandzie, aby ten temat po prostu zamknąć. (…) Mam nadzieję, że powrócimy na drogę szacunku dla każdego człowieka, demokracji, przestrzegania prawa i trójpodziału władzy.”

Wypowiedź Łukacijewskiej wskazuje, że europosłanka sprzeciwia się  zmniejszeniu uposażeń dawnych funkcjonariuszy służb PRL, w tym SB. Spotkanie zakończyło się w sympatyczny sposób – posłanka pokroiła i poczęstowała zebranych tortem w kształcie zegara.

Skrajnie odmienny przebieg miała konferencja prasowa Grzegorza Brauna  zorganizowana pod pomnikiem Orląt Przemyskich. Towarzyszył mu były europoseł, a obecnie radny miejski dr hab. Andrzej Zapałowski, a także Tomasz Buczek z Ruchu Narodowego. Politycy reprezentują Konfederację Korwin Braun Liroy Narodowcy.

Braun skupił się na kwestiach historycznych, natomiast nie poruszał bieżących problemów Podkarpacia. Nie obyło się też bez wpadki, gdy pomylił Orlęta Lwowskie z Przemyskimi. Kwestia relacji polsko-ukraińskich powróciła w wypowiedzi Brauna, gdy stwierdził, że rachunki za  zbrodnie  ukraińskich szowinistów na Podkarpaciu i Wołyniu powinny być przedstawiane w Kijowie, ale przede wszystkim w Berlinie i Moskwie. Wspomniał też o ,,szlakach inspiracji moskiewskich służb” w zbrodniach banderowskich, co było zaskakującym stwierdzeniem, ponieważ z taką narracją historyczną walczą środowiska kresowe.

Czytaj także: www.portalprzemyski.pl/andrzej-zapalowski-wystartuje-do-pe/

Kontrapunktem do wywodów Brauna była zwarta wypowiedź Zapałowskiego, który skoncentrował się na kontrowersjach wokół usunięcia nazwy Birczy z Grobu Nieznanego Żołnierza i zakłamywanym – zdaniem przemyskiego naukowca – przekazie historycznym o obrońcach miasteczka. „Tak jak ten pomnik jest symbolem walki o polskość Przemyśla, tak Bircza jest symbolem walki o polskość na całym Podkarpaciu” – podsumował Zapałowski.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.

 

 

Zdjęcia: materiały prasowe; Zuzanna Bębnowicz