Kogo Przemyślanie chcieliby zobaczyć na Scenie Bunkier w roku 2017 ? Muzeum czeka na propozycje
Ostatni rok na Scenie Bunkier w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej to 5 koncertów, 3 spotkania autorskie i 3 spektakle teatrów autorskich.Jedne z tych imprez cieszyły się większym zainteresowaniem inne nikłym, dlatego też pracownicy Muzeum chcąc wyjść na przeciw mieszkańcom pytają kogo w roku 2017 chcieliby w Przemyślu spotkać, z kim chcieliby wymienić swoje uwagi i spostrzeżenia oraz jakiego gatunku muzyki chcieliby posłuchać.
Folk fusion prosto z Bieszczad, muzyka klezmerska, jazz, muzyka filmowa i piosenka autorska – łącznie 5 koncertów, 3 spotkania autorskie i 3 spektakle teatrów autorskich, to wszystko działo się na Scenie Bunkier w roku 2016.
Od niespełna roku w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej działa Scena Bunkier. Jej ideą jest poszerzenie i urozmaicenie działalności Muzeum poprzez różne formy artystyczne, jak spektakle, koncerty i spotkania autorskie. Scena Bunkier ma przede wszystkim zbliżyć Muzeum do ludzi aby zwiedzający zwrócili uwagę, że Muzeum to nie tylko martwe eksponaty. Należy przy tym również pamiętać, że przecież właśnie druga nazwa naszej instytucji, to Wielokulturowe Centrum Historii i Sztuki – mówi Tomir Mazur z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej – Dlaczego Scena Bunkier ? Chcieliśmy nadać tej scenie nazwę z przymrużeniem oka, a jednocześnie łatwo zapamiętywalną. Określeniem „bunkier” wielu mieszkańców właśnie nazywa nasz gmach.
Wśród imprez zorganizowanych w roku 2016 na Scenie Bunkier największym zainteresowaniem cieszył się koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Reisha Trio. Został on zorganizowany na Dzień Kultury Żydowskiej i poprzedzał otwarcie plenerowej wystawy „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”. Przyjęcie tego zespołu, to fenomen, ponieważ Reisha Trio to 17 -latkowie, którzy uczą się w szkole muzycznej II stopnia w Rzeszowie. Skrzypce, akordeon i cymbały miały największą siłę przebicia. Muzyka żydowska zdobyła największe uznanie publiczności. Może wynika to z tego, że w Przemyślu, który też był w sporym procencie zamieszkiwany przez społeczność Żydowską, gdzieś ta muzyka do polskiej kultury przebiła się i ją czujemy, to są pewne rytmy, brzmienia, które jednak powodują w nas coś pozytywnego – mówi T.Mazur – Zależy nam na tym aby jak najwięcej zapraszać ludzi związanych z podkarpaciem, działających na rzecz naszego regionu.
Drugie miejsce pod względem zainteresowania publiczności zajął koncert świąteczny Angela Gaber Trio, a zaraz po nim występ studentów kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa Wydziału Muzyki Urz w ramach Światowego Dnia Jazzu.
Zrobiliśmy też coś czego w Polsce jest mało, czyli taki mini przegląd teatrów autorskich – podkreśla Tomir Mazur. Na Scenę Bunkier zaproszono istniejący od 15 lat Teatr Przedmieście z Rzeszowa ze spektaklem „Circus Paradise”, a także Teatr Scena Propozycji – teatr akademicki ze spektaklem „Ikar i Dedal” oraz Teatr Plaster z Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu ze spektaklem „Juwenilia, czyli jak skończyć w pięknym szaleństwie”.
Nieco mniejszą publiczność zgromadziły koncerty Zagan Acoustic oraz Gaby Janusz, młodej rzeszowianki, która niedawno nagrała swoją pierwszą płytę.
Rok 2016 pokazał, że Przemyślanie najmniej zainteresowani są spotkaniami autorskimi, w ramach których na Scenie Bunkier pojawili się : reporter Filip Springer z książką „13 pięter”, redaktor miesięcznika o podróżach „Traveler” Michał Cessanis z książką „Cessanis na walizkach. Opowieści z pięciu stron świata” i krytyk kulinarny, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu Maciej Nowak z książką Olgi Święcickiej „Mnie nie ma. Rozmowa z Maciejem Nowakiem”.
Ściągamy ciekawe osobowości, zależy nam aby to były rozpoznawalne twarze, osoby, które mając coś do powiedzenia. I tak np.redaktor miesięcznika „Traveler – National Geographic” Michał Cessanis pojawił się nie przypadkiem u nas. Chcieliśmy go zapytać jak to się stało, że MNZP znalazło się w plebiscycie „7 nowych cudów Polski”. O kulturze, spojrzeniu na stan polskiego teatru i na polską kuchnię rozmawialiśmy z Maciejem Nowakiem, który po wizycie w Przemyślu na swoim profilu fb najlepsze rekomendacje wystawił Barowi Rubin – mówi T.Mazur.
Po roku działalności Sceny Bunkier pojawił się pomysł aby w tworzenia programu artystycznego tego miejsca na rok 2017 wzięli udział mieszkańcy Przemyśla.
Muzeum ma się otwierać, taka była idea Sceny Bunkier w związku z tym program artystyczny Sceny Bunkier też powinien być otwarty, tzn. że jesteśmy gotowi na wszelkie propozycje, sugestie, chcemy wiedzieć na kogo Przemyślanie chcieliby przyjść, kogo chcecie w Przemyślu spotkać, z kim chcecie wymienić swoje uwagi i spostrzeżenia, czy mają to być osoby z dziedziny literatury czy filmu, jakiego rodzaju muzyki chcielibyście posłuchać czy jest to jazz, a może trochę bluesu lub szanty albo muzyka elektroniczna ? – wyjaśnia Tomir Mazur.
Wszelkie propozycje można kierować na profil fb Muzuem, w wiadomościach oraz za pomocą maili na adres tomir.mazur@muzeum.przemysl.pl .
Skoro program Sceny Bunkier jest otwarty, to również chcemy powiedzieć, że budżet Sceny jest zerowy. Działamy własnym sumptem, jeżeli organizujemy koncerty staramy się je biletować, oczywiście jak najmniej. Natomiast również liczymy na przemyskie i podkarpackie firmy dlatego, że Scena Bunkier nie ma stałego mecenasa kultury ani sponsora generalnego więc istnieje szansa promocji firmy w przestrzeni muzealnej – dodaje Tomir Mazur.