Ksiądz Panaś – organizator obrony Przemyśla

14 grudnia 2016

Już dziś w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbędzie się spotkanie poświęcone księdzu płk. Józefowi Panasiowi – „A gdy kraj ocalę”. Organizatorzy wydarzenia chcą złożyć hołd osobie, która była faktycznym i rzeczywistym organizatorem obrony Przemyśla w walkach ukraińsko-polskich w listopadzie 1918 r.

Podczas, gdy 11 listopada świętowano powrót Piłsudskiego do Polski w Przemyślu trwało starcie obrońców Przemyśla z oddziałami ukraińsko – żydowskimi. 12 listopada Przemyśl został odzyskany, to ogromna zasługa bohaterskiego kapłana, wielkiego patrioty ks. Józefa Panasia.

W 1940 r. ślad po ks. Józefie Panasiu ginie. Znane są cztery wersje jego śmierci za którą stoi NKWD. Dwa fakty pozostają niezmienne po tylu latach – jego szczątki spoczywają w nieznanym miejscu oraz to że nigdy w Przemyślu nie doczekał się godnego upamiętnienia. Tym spotkaniem koło podkarpackie Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych pragnie rozpocząć proces przywracania ks. Józefa do zbiorowej pamięci Przemyślan.

Chcesz się dowiedzieć kto faktycznie zorganizował obronę Przemyśla? Kto już 28 października 1918 r. przejmuje i opanowuje przemyskie składy broni na Zasaniu ? Kto zabezpieczył 4 listopada oba mosty przed przedostaniem się wroga na Zasanie ? Kto sprzeciwia się rozkazowi gen. Puchalskiego poddającemu Przemyśl Ukraińcom? Kto odbija Żurawicę z rąk Ukraińców? Kto z Przeworska dzwonił i zabiegał o pociąg pancerny w celu zapewnienia posiłków obrońcom Zasania ? Kto podejmował wiele innych działań mających na celu zapewnienie Wolnego Miasta Przemyśla? Chcesz poznać przemyskiego Wojciecha Korfantego? Przyjdź już dziś do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej o godz. 17.30.

Na spotkanie zapraszają:
Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Przemyślu
Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Podkarpackie
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Prowadzą:
dr Grzegorz Szopa – Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
Piotr Boruta – przewodniczący Podkarpackiego Koła ZŻNSZ
Marek Kulpa – prezes Podkarpackiego Ruchu Narodowego