Jak uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci osoby najbliższej?
Utrata bliskiej osoby w wyniku tragicznego wypadku komunikacyjnego stanowi podstawę do dochodzenia szerokiego katalogu świadczeń odszkodowawczych. Jak jednak w praktyce wygląd uzyskiwanie rekompensaty po śmierci w wypadku? I z jakimi roszczeniami mogą wystąpić bliscy zmarłego?
Skuteczne dochodzenie odszkodowania
Śmierć osoby dla nas najbliższej jest niezwykle traumatycznym przeżyciem. Ustawodawca zabezpieczył jednak interes bliskich zmarłego. Zgodnie z literą prawa przysługuje im szeroki katalog świadczeń odszkodowawczych. Uzyskane środki pieniężne mogą umożliwić pewniejsze spoglądanie w przyszłość bez strachu o sferę finansową. Jest to tym bardziej istotne, gdy roszczącymi są dzieci, które powinny otrzymać solidne odszkodowanie będące zabezpieczeniem. Jak wystąpić o należne środki pieniężne? Poszkodowani bliscy mają obowiązek wystąpić z wnioskiem odszkodowawczym do sprawcy wypadku, a dokładniej do Towarzystwa Ubezpieczeniowego w którym posiadał polisę OC. W dokumencie tym należy zawrzeć o jakie świadczenia wnioskujemy z podaniem konkretnej sumy pieniężnej. Należy również wyjaśnić, jaki wpływ na nasze życie i przyszłość ma strata bliskiego. Rzetelne uzasadnienie wniosku ma duże znaczenie na późniejszą pomyślność rozpatrzenia pisma. Ubezpieczyciel po otrzymaniu zgłoszenia ma 30 dni na wydanie decyzji o odmowie lub przyznaniu świadczeń odszkodowawczych. Katalog świadczeń należnych bliskim jest bardzo szeroki i obejmuje:
-
stosowne odszkodowanie za śmierć – ma charakter majątkowy i stanowi rekompensatę za pogorszoną sytuację życiową
-
zadośćuczynienie za doznaną krzywdę – to próba zrekompensowania bólu i cierpienia po stracie bliskiego
-
renta alimentacyjna – należna osobom względem których na zmarłym ciążył obowiązek alimentacyjny
-
zwrot kosztów pogrzebu – zwrot wydatków poniesionych w związku z godnym pochówkiem osoby bliskiej
Samodzielnie czy z kancelarią? Słów kilka o pomocy prawnej
Dochodzenie roszczeń odszkodowawczych wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy prawnej i umiejętności negocjacyjnych. Od rzetelności prowadzonego postępowania zależy wysokość uzyskanych świadczeń. Niestety w tym trudnym czasie prowadzenie rozmów o relacjach ze zmarłym bliskim jest bardzo trudne. Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie dochodzić odszkodowania za śmierć bliskiego warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii odszkodowawczej. Profesjonalny pełnomocnik w imieniu poszkodowanego przygotowuje wszystkie niezbędne dokumenty i prowadzi w umiejętny sposób rozmowy z ubezpieczycielem. Fachowa pomoc to szansa na uzyskanie rekompensaty bez konieczności kierowania sprawy na etap postępowania sądowego. Nie warto skazywać się na zaniżoną rekompensatę, pomoc profesjonalistów w tak trudnych sprawach odszkodowawczych jest wprost nieoceniona.