Jak przemyski Urząd Celny walczy z nielegalnym hazardem

13 stycznia 2015

Funkcjonariusze Urzędu Celnego w Przemyślu zatrzymali 13 nielegalnych automatów do gier. Biznes ten jest tak bardzo opłacalny, że pomimo ryzyka pojawiają się wciąż nowe punkty hazardowe.

W miniony piątek funkcjonariusze Urzędu Celnego w Przemyślu zatrzymali na terenie miasta oraz Medyki 13 nielegalnych automatów do gier. Lokale, w których one się znajdowały nie posiadały ani koncesji ani zezwoleń pomimo tego nie kryły jaką działalność prowadzą, będąc przy tym odpowiednio oznakowanymi.

Jak podaje Urząd Celny wszystkie tego typu punkty w Przemyślu działają nielegalnie. Jednak proceder ten jest na tyle opłacalny, że właściciele decydują się nawet na krótkotrwałe zainstalowanie automatów i podjęcie ryzyka do czasu zatrzymania urządzeń przez Służbę Celną. Za nielegalne urządzanie gier grozi grzywna oraz kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Rozwój na dużą skalę automatów do gier o niskich wygranych doprowadził do uchwalenia przepisów przewidujących stopniową likwidację tej części rynku gier hazardowych do końca roku 2015. Wtedy też ( 18 grudnia ) wygasną ostatnie zezwolenia.

W chwili obecnej na Podkarpaciu działa legalnie 120 automatów, w roku ubiegłym zatrzymano 600 urządzeń. Natomiast ilość dopuszczalnych kasyn jest uzależniona od ilości mieszkańców, jedno kasyno przypada na 650 tys. mieszkańców, tym samym województwo Podkarpackie posiadające ich trzy ( w Przemyślu, Rzeszowie, Stalowej Woli ) wyczerpało limit.

Hazard może stać się uzależnieniem jeszcze bardziej niebezpiecznym jak uzależnienie od alkoholu. Dlatego też w dniu wczorajszym, w PWSW odbyła się Podkarpacka inauguracja ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej Służby Celnej „Nie daj się uzależnić od hazardu. Pomyśl zanim stawką stanie się twoje życie”. Akcja ma na celu rozwijanie świadomości związanej z hazardem i jego problemami, pokazanie, że gry mogą prowadzić do uzależnienia. Podczas tego spotkania przemyska młodzież miała okazję do bliższego zapoznania się z tą tematyką. Funkcjonariusze celni w Przemyślu omówili zarówno na czym polega uzależnienie, co do niego prowadzi, jakie ma skutki, a także jak sobie z nim radzić.