Izba Celna w Przemyślu doposażona dzięki funduszom szwajcarskim

6 stycznia 2017

W ciągu ostatnich 6 lat do Izby Celnej w Przemyślu trafiło 2,5 mln zł z Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Dzięki tym środkom doposażono podkarpackich celników w specjalistyczne samochody oraz zrealizowano szereg szkoleń i warsztatów podnoszących umiejętności i kompetencje zawodowe.

Izba Celna w Przemyślu jest jednym z beneficjentów  Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w ramach projektu „Przygotowanie mobilnych grup kontrolnych Służby Celnej do wykonywania zadań szybkiego reagowania i zarządzania kryzysowego”. Realizacja projektu została zakończona z końcem 2016 r.

Na przestrzeni 6 lat realizacji projektu, Izba Celna w Przemyślu została doposażona w specjalistyczny sprzęt i merytoryczne szkolenia, których wartość sięga 2,5 mln złotych. Wśród 25 pojazdów znalazły się radiowozy i inne specjalistyczne samochody służące do kontroli, a także pojazdy do transportu psów wspomagających kontrolę celną.

W ramach projektu, funkcjonariusze doskonalili umiejętności jazdy techniką specjalną, odbyli szkolenia językowe oraz negocjacyjne. To wsparcie objęło 161 osób. Z warsztatów skorzystało z kolei 31 funkcjonariuszy, którzy doskonalili m.in. umiejętności zarządzania kryzysowego, obsługę urządzeń RTG czy wymieniali doświadczenia ze szwajcarskimi służbami.

Izba Celna w Przemyślu była także gospodarzem jednych z warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili techniki i taktykę interwencji.