Gala jubileuszowa 30 -lecia Zespołu Tanecznego „Koralik”

23 kwietnia 2017

Zespół Taneczny Koralik ma już 30 lat. Gala jubileuszowa odbędzie się w Centrum Kulturalnym w Przemyślu 29 i 30 kwietnia o godzinie 16:00.

W 1986 r.z inicjatywy p. Doroty Pantuły – pracownika Wojewódzkiego Domu Kultury (obecnie Centrum Kulturalne) powstała 12-osobowa, dziewczęca grupa taneczna, która przyjmując nazwę “Koral” rozpoczęła pierwsze zajęcia. W następnym roku młode tancerki skonfrontowały swoje umiejętności z innymi zespołami, uczestnicząc w X Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Tanecznych “Tańcowały dwa Michały w Przemyślu i w “Jesiennych Impresjach Artystycznych” w Jarosławiu. Pod koniec 1987 r. powstała kolejna grupa taneczna pod nazwą “Koralik”. Po udanych wspólnych próbach grupy postanowiły połączyć siły i przyjąć wspólną nazwę, obowiązującą do dzisiaj – Zespół Taneczny “Koralik”.

Z biegiem lat do zespołu zgłaszało się coraz więcej chętnych, dzisiaj tańczy w nim w czterech grupach 120 dzieci w wieku od 5 do 18 lat. Zainteresowanie udziałem w zespole jest tak duże, że przeprowadza się do niego każdego roku eliminacje.

“Koralik” w ciągu swojej działalności pokazał wiele układów i widowisk tanecznych, przygotowanych przez Dorotę Pantułę-Ferlejko – instruktora, choreografa i kierownika artystycznego zespołu. Bajki taneczne: “Królewna Śnieżka”, “Kopciuszek”, “Śpiąca królewna”, “Dziewczynka z zapałkami”, “Dzikie łabędzie”, “Królowa Śniegu”, czy “Diabeł z trzema złotymi włosami”, cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem nie tylko młodej widowni, zachwycały choreografią i precyzją wykonania, urzekały barwnymi kostiumami, interesującymi rekwizytami i scenografią.

Zespół ma na swoim koncie wiele sukcesów artystycznych, występował bowiem nie tylko we własnym środowisku, ale także brał udział w różnych przeglądach i festiwalach na terenie kraju i poza nim.

Obecnie Dorota Pantuła-Ferlejko przygotowuje do występów ponad 100 dzieci w wieku od 5 do 18 lat.

Sukcesy zespołu, m.in. to: “Złoty Aplauz” (1992), “Srebrny Aplauz” (1994-1995) i “Brązowy Aplauz” (1997-1998, 2009) na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie, I miejsce na III Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych – Rydzyna-Bojanowo (1999), Tytuł Laureata Festiwalu na XII Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Gorzowie Wielkopolskim (2005), II miejsce na Między narodowym Festiwalu „Uśmiech morza” w Bałcziku w Bułgarii (2009), Grand-Prix na IX Międzynarodowym Dziecięcym i Młodzieżowym Festiwalu Piosenki i Tańca „Magia Italiana” w Rimini –Włochy (2010), I miejsce na Międzynarodowych Spotkaniach Młodzieży Artystycznej „Droga na Olimp” w Asprovalcie-Grecja (2011), Doroczna Nagroda Miasta Przemyśla za całokształt działalności w dziedzinie tańca (2012), Grand Prix i nagroda za choreografię na Festiwalu Młodych Talentów „LE STRADE DELLA MUSICA FESTIWAL IN ROMA 2013” w Rzymie (2013), I nagroda dla zespołu i nagroda za kostiumy i wyrazistość na scenie na Międzynarodowym Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Island of talent” w Chorwacji(2014), I nagroda w kategorii inscenizacja taneczna na Międzynarodowym Festiwalu Talentów Top Art Festiwal „Viva la France” – Paryż 2015,Grand Prix XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży “My – XXI wiek” – Słoneczny Brzeg w Bułgarii (2016).

Wstęp na galę jubileuszową w dniu 29 kwietnia za zaproszeniami, 30 kwietnia wstęp za biletami – 10 zł.