Folklor miejski wiecznie żywy

7 maja 2019
Już w sobotę 11 maja rozpocznie się w Przemyślu 41. Ogólnopolski Festiwal Kapel Folkloru Miejskiego, jeden z najstarszych i najbardziej cenionych festiwali tego typu w kraju. Jego celem jest kultywowanie tradycji kapel folkloru miejskiego, a także konfrontacja najnowszych tendencji i nurtów w tego rodzaju muzykowania. 
 
Czytaj także: 40 lat minęło
 
Rokrocznie uczestniczy w nim ponad dziesięć najlepszych kapel podwórkowych z Polski. Coraz częściej w programie konkursowym kapele przedstawiają, oprócz dobrze znanych piosenek lwowskich, szlagierów warszawskich czy też dawnej Łodzi, piosenki o codziennym, współczesnym życiu mieszkańców swoich miast i miasteczek. 
 
W tym roku usłyszymy: Kapelę Folkloru Miejskiego „Cianto” z Rzeszowa, Szczebrzeszyńską Kapelę Podwórkową, „Pakę Sędzisza” z Sędziszowa Małopolskiego, Andrychowską Kapelę Wujka Jaśka, Przasnyską Kapelę Podwórkową, Przeworską Kapelę Podwórkową „Beka”, Kapelę „Czarny Salceson” z Krasnystawu, Kapelę „Tońko” z Dynowa oraz Mielecką Kapelę Podwórkową. Zespoły oceniać będzie jury w składzie: Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog, Andrzej Guran – muzyk, Marek Pyś – aktor filmowy.
 
W ramach festiwalu planowane jest także muzykowanie kapel na podwórkach i osiedlach Przemyśla, jak to bywało za dawnych lat. W tym czasie mieszkańcy i turyści będą mogli tańczyć w rytm muzyki podwórkowej i wspólnie śpiewać nieśmiertelne szlagiery. W tym roku gościnnie wystąpi Lwowska Kapela „Ta Joj”. 
 
Zdjęcie: H. Piaskowska/CK