Finał projektu „Razem dla Niepodległej” w przemyskim CK

15 listopada 2017

Wernisaż wystawy „Świadectwa historii” oraz koncerty zespołów: Tadek Firma Solo, Forteca, Contra Mundum, to kolejne wydarzenia jakie miały miejsce w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. Odbyły się one w ramach projektu „Razem dla Niepodległej”.

W dniu 12 listopada odbył się wernisaż wystawy „Świadectwa historii” na której prezentowane są eksponaty pochodzące z Archiwum Państwowego w Przemyślu, Przemyskiej Biblioteki Publicznej oraz od mieszkańców Miasta. Oprócz dokumentów i afiszów z czasów I wojny światowej i II RP, obejrzeć można zdjęcia prezentujące m.in. walki o twierdzę Przemyśl z lat 1914-15, oryginalne pocztówki z pierwszych dwóch dekad XX wieku przedstawiające przemyskie ulice, życie codzienne, miasto z okresu walk o twierdzę, widokówki, legitymacje, zaproszenia i przepustki. Jest też książka „Ilustrowana Kronika Legionów Polskich” oraz pamiętniki z okresu walk o przemyską twierdzę. Wśród eksponatów znalazła się także bluza mundurowa Legionów Polskich, austriacka czapka wojskowa oraz elementy austriackiego wyposażenia żołnierzy, jak np. lornetka, saperka, chlebak.

Wystawę można zwiedzać do 23 listopada.

Również w tym dniu, na scenie przemyskiego CK odbył się koncert „Razem dla Niepodległej”, podczas którego przed licznie zgromadzoną widownią wystąpiły zespoły Contra Mundum i Forteca, a także Tadek Polkowski. Artyści udowodnili, że patriotyczny przekaz muzyczny może odbywać się nie tylko za pomocą tradycyjnych pieśni, ale również we współczesnym brzmieniu rockowym i hiphopowym.

W realizacji projektu „Razem dla Niepodległej” Centrum Kulturalne w Przemyślu wsparli: Archiwum Państwowe w Przemyślu, Przemyska Biblioteka Publiczna, Szkoła Podstawowa nr 15 w Przemyślu.

Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.