Farmaceuci i właściciele aptek w Przemyślu działali w międzynarodowym gangu narkotykowym [zdjęcia i film]

Funkcjonariusze BIOSG i policjanci CBŚP zlikwidowali 3 laboratoria metaamfetaminy i plantację marihuany. Zatrzymano 44 osoby w tym farmaceutów i właścicieli aptek w Przemyślu.

Przestępczy proceder rozpoczynał się w Przemyślu, gdzie pozyskiwano leki zawierające pseudoefedrynę. Lekarstwa wyprowadzano z aptek i punktów aptecznych fałszując paragony oraz dowody ich sprzedaży. Na każdym paragonie widniała transakcja sprzedaży jednego opakowania leku, w rzeczywistości „kurierzy” odbierali nawet do kilkudziesięciu tysięcy opakowań. Następnie leki były na terenie Polski i Słowacji  blistrowane tzn. z opakowań wyłuskiwano pojedyncze tabletki. Całe pastylki lub odzyskaną z nich pseudoefedrynę dostarczano bezpośrednio do kilku laboratoriów metamfetaminy.

W czerwcu br., funkcjonariusze ukraińskich służb wykorzystując informacje otrzymane z przemyskiego CBŚP, zlikwidowali laboratorium metamfetaminy i zatrzymali 6 osób w swoim kraju.

W minionym tygodniu po kilkumiesięcznych, drobiazgowych  przygotowaniach funkcjonariusze Bieszczadzkiego OSG, CBŚP z Przemyśla we współpracy ze służbami sąsiednich państw  przeprowadzili zakrojoną na szeroką skalę operację rozbicia przestępczej grupy. Działania prowadzone były równocześnie na terenie Polski, Czech oraz Słowacji.

W ich wyniku w Czechach zlikwidowano dwie wytwórnie metamfetaminy i plantację marihuany oraz zatrzymano tam 8 osób podejrzanych o organizowanie przestępczego procederu i produkowanie środków odurzających. Na poczet przyszłych kar w Czechach zabezpieczono kilkaset tysięcy euro.

Kolejne 7 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, obrót prekursorami i narkotykami zatrzymano na terenie Słowacji. Słowacka policja zabezpieczyła środki chemiczne służące do produkcji metamfetaminy oraz kilkadziesiąt kilogramów wyblistrowanych tabletek.

Działania na terenie Polski prowadzono w ubiegłym tygodniu przez kilka dni. W ich efekcie zatrzymano 23 osoby, zabezpieczono ponad 200 tysięcy opakowań leków i około 100 kilogramów samych tabletek. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli 1,2 miliona złotych w gotówce i samochody warte około 400 tysięcy złotych. Decyzją prokuratora zablokowane zostały rachunki bankowe na kwotę 5 milionów złotych.

Prokuratorzy Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie wszystkim zatrzymanym przedstawili zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone kolejne zatrzymania.

Podczas operacji prowadzonej na terenie Polski, funkcjonariusze BiOSG i CBŚP wspierania byli przez policjantów CBŚP z Warszawy i Katowic, z KWP w Rzeszowie, SPAT i BSW z Rzeszowa oraz funkcjonariuszy Delegatury ABW również z Rzeszowa.