Fałszywe hormony w przesyłce pocztowej

19 października 2018

Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Przemyślu kontrolując przesyłki pocztowe zatrzymali 250 szt. ampułek zawierających sfałszowany preparat (hormonu wzrostu).

Podczas rutynowej kontroli przesyłek pocztowych, funkcjonariusze KAS  z Oddziału Celnego w Przemyślu zwrócili uwagę na przesyłkę z Rosji, adresowaną do mieszkańca woj. podkarpackiego. W paczce ważącej blisko 2,5 kg  miały znajdować się żarówki warte 39 USD.

Rewizja przesyłki wykazała, że zamiast żarówek w środku znajduje się 250 szt. ampułek preparatu oznaczonego logo jednej z światowych firm farmaceutycznych. Oznakowanie ampułek sugerowało, że są to preparaty zawierające hormon wzrostu.

Badania przeprowadzone w laboratorium celno – skarbowym w Przemyślu, wykazały, że wykryte preparaty zawierają substancję, znajdująca się na liście substancji i metod  zabronionych, objętych międzynarodową konwencją o zwalczaniu dopingu w sporcie, jako środek maskujący. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych stwierdził, że zatrzymany produkt nie jest ujęty ani w krajowym ani wspólnotowym rejestrze produktów leczniczych.

Po przesłaniu próbek towaru do koncernu, którego logo widniało na opakowaniach preparatu, okazało się, że są to również podróbki. Poszkodowana firma złożyła wniosek o ściganie i ukaranie sprawcy przestępstwa z art. 305 ustawy Prawo własności przemysłowej, określając poniesione straty na ponad 60 tys. złotych.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.