Fałszywe banknoty w Medyce

4 listopada 2019

Podczas kontroli granicznej (30.10) na przejściu granicznym w Medyce 28-letni Ukrainiec przedstawił polskim pogranicznikom fałszywe stuzłotówki. Posiadanie środków płatniczych jest jednym z warunków jaki muszą spełnić obywatele Ukrainy wjeżdżający na teren Polski. Tym razem jednak prawdziwe banknoty zastąpiły fałszywki.

Po przedstawieniu 6. banknotów, polscy funkcjonariusze zwrócili uwagę na to, że numery seryjne banknotów były identyczne. Dalsza analiza przeprowadzona specjalistycznym sprzętem potwierdziła, że są to podróbki.

o wykryciu przestępstwa, młody mężczyzna przyznał się do winy i zamiaru wydania podrobionych banknotów w polskich sklepach. Podróżny wyjaśnił, że falsyfikaty kupił na bazarze na Ukrainie. Ukrainiec dobrowolnie poddał się karze jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu i został wydalony na Ukrainę z zakazem wjazdu do Polski.

Choć jest to pierwszy przypadek próby wwozu podrabianych polskich banknotów w tym roku, to według Straży Granicznej prawdziwą plagą są karty z gier planszowych  do złudzenia przypominające polskie i zagraniczne środki płatnicze. Podczas wymiany handlowej należy zatem zwracać uwagę na banknoty, którymi płacą klienci w sklepach i na bazarach.