Dziś protestowali przemyscy kupcy przeciwko planowanej likwidacji parkingu. Spotkał się z nimi Marszałek RP Marek Kuchciński [Galeria zdjęć]

29 stycznia 2017

Dziś przed godziną 17, Przemyska Kongregacja Kupiecka przeprowadziła pikietę przed gmachem Muzeum Narodowego w Przemyślu, w czasie kiedy odwiedziła je premier Beata Szydło.

Demonstracja została zorganizowana w proteście przeciw planowanemu wydzierżawieniu na 99 lat działki pod obecnym parkingiem obok Muzeum. Dzierżawa ta ma umożliwić powstanie w centrum Przemyśla hotelu trzygwiazdkowego. Decyzję o możliwości dzierżawy ma podjąć w dniu jutrzejszym Rada Miasta Przemyśla.

Kupcy obawiają się jednak, że potajemny i szybki sposób wprowadzenia projektu uchwały, oznacza że przemyskie władze w dłuższej perspektywie działają na szkodę miasta. Po pierwsze mieszkańcy stracą duży publiczny parking w samym centrum. Dziś, nawet przy jego istnieniu, jest duży problem z zaparkowaniem samochodu w godzinach porannych i popołudniowych. Jak będzie wyglądała ta kwestia, kiedy zniknie kilkaset miejsc parkingowych?

Kupcy podejrzewają, że Hotel może być tylko przykrywką pod budowę kolejnej galerii handlowej. Czy to jest naprawdę jedyne miejsce w Przemyślu, na terenie którego może powstać nowy hotel? Dlaczego dzierżawę na niemal 100 lat chce się przepchnąć przez radę po cichu, w pośpiechu, bez jakichkolwiek konsultacji społecznych? – pyta wiceprezes PKK Maciej Dębicki.

Z demonstrującymi spotkał się przed muzeum Marszałek RP Marek Kuchciński, który obiecał, że spróbuje skłonić Przewodniczącą Rady Miasta Lucynę Podhalicz do spotkania się z kupcami przez rozpoczęciem jutrzejszych obrad rady.

O dalszym przebiegu sprawy będziemy informować na bieżąco.

Piotr Gdula

no images were found