Dzikie Karpaty walczą o podprzemyskie lasy. Zorganizują na wakacjach protestacyjny obóz aktywistyczny

17 czerwca 2019

Przez trzy dni inicjatywa społeczna Dzikie Karpaty prowadziła protest pod warszawską dyrekcją Lasów Państwowych. Działacze inicjatywy razem z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze złożyli wniosek w ministerstwie środowiska, w którym domagają się spełnienia postulatów naukowców i społeczeństwa w sprawie ochrony zasobów leśnych na Podkarpaciu. Wniosek podpisało ponad 40 organizacji społecznych. Protest odbywał się podczas trzydziestostopniowych upałów, a część z aktywistów ubrana była w stroje niedźwiadków.

Dzikie Karpaty zarzucają Lasom Państwowym lekceważące podejście do stowarzyszeń ekologicznych. Ekolodzy porównują praktyki Lasów Państwowych do praktyk znanych z działań wielkich korporacji nastawionych tylko na zysk.

Lasy Państwowe reagują na protest we właściwy sobie sposób – wyśmiewając stronę społeczną, publikując mnóstwo ironizujących tweetów – znamy wszystkie te działania i politykę, która jasno mówi „kto nie z nami ten przeciwko nam”. Szkoda wielka, że państwowa instytucja przejmuje metody działania wielkich korporacji, na każdym w zasadzie polu -czytamy w komunikacie Dzikich Karpat.

Obrońcy podkarpackich lasów domagają się wstrzymania wycinki w starodrzewiach i ,,zaniechania polowań i wstrzymania gospodarki łowieckiej, która ma negatywny wpływ zarówno na chronione gatunki dużych drapieżników jak i degeneruje pulę genową gatunków uznawanych za zwierzęta łowne”. Ekolodzy rozpowszechniają wiedzę o sytuacji nie tylko w lasach bieszczadzkich, ale o masowej wycince, która odbywa się w okolicach Przemyśla, na terenach postulowanego Turnickiego Parku Narodowego. Według nich trwa rzeź lasów pod Przemyślem, a Lasy Państwowe rabunkowo eksploatują drzewostan m.in. po to, by Turnicki Park Narodowy nigdy nie powstał. Lasy Państwowe odpierają zarzuty zarzucając ekologom nieznajomość tematu i brak wiedzy przyrodniczej. Jednak nawet leśnicy nie zaprzeczają temu, że masowo budują w lasach asfaltowe drogi dla sprzętu i wywozu drewna.

Aktywiści zapowiadają organizację obozu, który ma za zadanie obronę podkarpackich lasów przed Lasami Państwowymi. W obozie, który rozpocznie się 29 czerwca może wziąć udział każdy chętny, komu na sercu leży podkarpacka przyroda. Szczegółowe informacje można będzie zdobyć na fanpage’u Dzikich Karpat.