„Dzień Kultury Węgierskiej” w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej

5 listopada 2017

W dniu 31 października, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbył się „Dzień Kultury Węgierskiej”.

„Dzień Kultury Węgierskiej” rozpoczęto od zwiedzenia wystawy „Węgierskie Lwy Judy w Galicji 1914-1918”. Ekspozycja powstała dzięki współpracy Żydowskiego Muzeum Galicja i Węgierskiego Instytutu Kultury. Na wystawę składają się pamiątki należące do kpt. Akósa Biró, obiekty z węgierskich muzeów oraz fotografie z archiwów. Te różnorodne materiały przenoszą nas w lata I wojny światowej, na terytorium Monarchii Austro-Węgierskiej, która w wyniku Wielkiej Wojny zniknie z map Europy.

Po obejrzeniu ekspozycji odbył się koncert „Trzy kolory” w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. A. Malawskiego w Przemyślu.

O języku węgierskim, węgierskiej literaturze i węgierskich wynalazkach opowiadała podczas spotkania spotkania autorskiego „Węgry. Daj się zaskoczyć!” Anna Butrym, tłumaczka i autorka vloga „Węgierska randka”.
Język węgierski wydaje nam się dość obcy i słusznie. Poza innym pochodzeniem ma on także inną logikę. Nie posiada gramatycznie wyrażonego rodzaju, ma proste czasy (przeszły, teraźniejszy, przyszły). Nie wszyscy mają świadomość, że takie słowa jak np. giermek, baca, juhas, orszak, dobosz pochodzą z węgierskiego. – mówiła Anna Butrym.

Wśród osób znanych, w żyłach, których płynie -czasem częściowo – węgierska krew znajduje się Tony Curtis, Adrien Brody, Drew Barrymore, Goldie Hawn, Harry Houdini, Estee Lauder, Joseph Pulitzer. Wynalazki jakie zawdzięczamy Węgrom, to m.in.: komputer, długopis, lodówka, Excel, zapałki, woda sodowa.
Czy ktokolwiek z nas czytał coś węgierskiego? Zakładam, że wszyscy obecni tutaj musieli skończyć podstawówkę, a jeśli tak, to wszyscy czytali węgierską książkę, obowiązkową lekturę „Chłopcy z Placu Broni” autorstwa węgierskiego pisarza Ferenca Molnara. – opowiadała A.Butrym.

Przy „Dniu Kultury Węgierskiej” nie mogło zabraknąć degustacji kuchni węgierskiej. „Węgierskie rewolucje” przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu.

Współorganizatorami wydarzenia byli: Węgierski Instytut Kultury Węgierskiej w Warszawie, Anna Butrym, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu oraz Zespół Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu.

Anna Fortuna