Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Przemyślu [Galeria zdjęć]

10 maja 2018

Przemyśl po raz kolejny przyłączył się do obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. 19. edycji towarzyszyło hasło „Przyszłość zaczyna się dziś. Nie jutro.”

Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Przemyślu rozpoczęły się przed Urzędem Miejskim, gdzie zgromadzonych przywitał prezydent miasta Robert Choma.
Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych to jeden z najważniejszych dni w roku. Co nie znaczy, że jest to tylko jeden dzień, w którym winniśmy pamiętać i mówić o problemach osób niepełnosprawnych i o integracji, czy pokazywać się publicznie po to, by podkreślić jak ważne jest to dla nas, jako dla administracji publicznej szczebla samorządowego zadanie. (…) – powiedział Robert  Choma – Na jednym z transparentów przyniesionych tutaj przez Państwa, znajduje się hasło: „Duchowa doskonałość jest lepsza od fizycznej” – I to jest prawda. Bogactwo duchowe, bogactwo duszy, jest niezwykle istotne i o wiele bardziej ważne od sprawności fizycznej, która jest bardzo znacząca. Niemniej ciało – mniej lub bardziej doskonałe ma każdy z nas, ale nie każdy jest posiadaczem wielkiego ducha…I tego Państwu z całego serca życzę, by ta duchowa doskonałość rozwijała się w nas. Dla dobra wspólnego. Dla dobra tych, którzy tego potrzebują… Aby nigdy nie brakło ludzi dobrego serca. By nie brakło tych, którzy rzeczywiście chcą pomóc. Mimo zaniedbań od wielu lat, byśmy mogli także my – jako samorząd wpisać się w tę pomoc, gdy zostaną przygotowane przez rząd odpowiednie narzędzia.(…) – dodał prezydent. Po krótkich uroczystościach, kolorowy pochód prowadzony przez Salezjańską Orkiestrę Dętą „Augustino”, przeszedł ulicami Kazimierza Wielkiego, Franciszkańską, Asnyka i Katedralną do Zamku Kazimierzowskiego, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Na tamtejszej scenie wystąpili wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Przemyślu wraz z wokalistami zespołu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich.

Hasło tegorocznych obchodów „Przyszłśsć zaczyna się dziś. Nie jutro.” związane jest z rokiem wczesnej interwencji.
Wczesna interwencja to szereg specjalistycznych oddziaływań: diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych i terapeutycznych podjętych w stosunku do dziecka i jego rodziny. Ma ona celu jak najszybsze wykrycie trudności rozwojowych i minimalizowanie ich tak aby dziecko uzyskało możliwie najlepszy dla niego rozwój w sferze ruchowej, intelektualnej, emocjonalnej i społecznej. Wczesne rozpoznanie problemów w rozwoju dziecka i objęcie go profesjonalną, dobrą opieką jest szansą na zminimalizowanie wielu trudności, a może i nawet ich całkowite pokonanie – powiedziała kierownik Ośrodka Wczesnej Interwencji PSONI Koło w Przemyślu Małgorzata Dańczak – Maksym.

Obchody były okazją do wręczenia wyróżnień „Anioł Stróż” PSONI osobom i instytucjum szczególnie wspierającym inicjatywy podejmowane dla dobra osób z niepełnosprawnością intelektualną.

W tym roku wyróżnieni „Aniołami Stróżami” PSONI zostali:
Renata Nowakowska – dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek” ( w jej imieniu nagrodę odebrała Joanna Olech – kierownik działu organizacji imprez PCKiN „Zamek”)
Janusz Czarski – dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu
Magdalena Malisz oraz Marta Rygiel-Drozd – wolontariuszki PSONI

Anna Fortuna
Fot. Anna Fortuna, Agata Czereba

no images were found