Dyskusja w sprawie Parku Kulturowego Starego Miasta. Było gorąco.

27 czerwca 2019

 

Na wczorajsze (27.06) konsultacje dotyczące planowanego parku kulturowego, który ma powstać na terenie przemyskiej starówki, przybyła duża liczba mieszkańców i przedsiębiorców działających w centrum Przemyśla. Po wystąpieniach prezydenta miasta i pracowników Narodowego Instytutu Dziedzictwa  przyszła pora na oddanie głosu najbardziej zainteresowanych- mieszkańcom i przedsiębiorcom.

Argumenty zwolenników  sprowadzały się do przytaczania przykładów z innych miast, w których wdrożono podobne rozwiązania. Krosno, Jarosław, Wrocław i Kraków- w tych miastach działają m.in parki kulturowe. Według  radnego Mirosława Majkowskiego, który gorąco wspiera i organizuje prace nad powstaniem parku, przyjęcie proponowanych rozwiązań sprowadzi do Przemyśla dużą ilość turystów, a tym samym zagwarantuje miastu boom gospodarczy.

Jednak przeciwnicy zarzucali, że porównywanie Krakowa czy Wrocławia do Przemyśla jest nadużyciem intelektualnym. W ich ocenie Przemyśl jest innym miastem, bez wielotysięcznej rzeszy studentów i turystów, i wcale nie jest pewne czy powstanie parku kulturowego rozrusza miasto. Ponadto w mieście istnieją już formy ochrony zabytków-zauważył jeden z dyskutantów- i nowe nie są potrzebne.

Jeszcze przed dyskusją  Wojciech Januszczyk z lubelskiej Fundacji Krajobrazy zaprezentował film o pozytywnych przemianach w Lublinie. Pokazywano nowe estetyczne szyldy i koncepcję parków kieszonkowych, które mają powstawać w zaułkach i podwórkach. I ta część wczorajszego spotkania, która dotyczyła poprawy estetyki miasta spotkała się z aprobatą zebranych. Jednak emocje pojawiły wtedy, gdy zaczęto rozmawiać o ruchu samochodowym- pojawiły się opinie, że piękne idee nie zniosą starcia z prozą życia handlowca.  Mówiono także o spadku atrakcyjności nieruchomości, gdy ograniczony zostanie do nich dostęp samochodom.

Podczas konsultacji rozdawano ankietę, która ma podpowiedzieć organizatorom parku, jakie są potrzeby mieszkańców i jaka jest ich opinia odnośnie estetyki miasta. Było to pierwsze, jeszcze wstępne spotkanie konsultacyjne. Kolejne będą bardziej skoncentrowane na problemach konkretnych części starówki. Sądząc po temperaturze wczorajszej dyskusji, emocji nie zabraknie także na najbliższych zebraniach.

 

wib, zdj.FB Park Kulturowy Starego Miasta