Dwóch Latynosów nielegalnie przekroczyło granicę w pobliżu Korczowej

25 stycznia 2019

Obywatele Dominikany i Hiszpan nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski.

21 stycznia w późnych godzinach wieczornych patrol SG w okolicy przejścia granicznego w Korczowej zatrzymał dwóch mężczyzn o śniadej karnacji. Kilka minut wcześniej nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski. Byli mocno przemoczeni i zziębnięci. Cudzoziemcy przedstawili do kontroli paszporty, jeden wydany przez władze Hiszpanii, a drugi na Dominikanie. Dodatkowo 25-letni obywatel Dominikany wylegitymował się fałszywym hiszpańskim zezwoleniem na pobyt.

Mieszkaniec Dominikany przyleciał samolotem z Ameryki Środkowej do Kijowa, a następnie spotkał się ze swoim 22- letnim rodakiem, aktualnie mieszkającym w Hiszpanii. Dla Dominikańczyka krajem docelowym miała być Hiszpania, gdzie chciał się osiedlić. W tym celu będąc jeszcze na Dominikanie, za 6 tys. euro kupił fałszywy dokument pobytowy. Obaj mężczyźni postanowili przejść pieszo przez granicę.

Obywatel Dominikany oraz jego kolega, Hiszpan przyznali się do przekroczenia granicy wbrew przepisom.  Obaj zostali ukarani mandatami karnymi, każdy po 400 złotych.
Wyjaśniając okoliczności zdarzenia, Hiszpan był przekonany, że jako obywatel UE mógł przekroczyć granicę w dowolnym miejscu. Po opłaceniu mandatu został zwolniony. Natomiast, Dominikańczyk usłyszał zarzuty związane z wykorzystaniem fałszywego dokumentu. Dobrowolnie poddał się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok.

W ramach polsko-ukraińskiej umowy readmisyjnej został już przekazany z powrotem na Ukrainę. Dodatkowo, cudzoziemiec otrzymał zakaz wjazdu do państw Schengen na najbliższe 3 lata.